Yeşil Sol milletvekili tahliye edildi gözler Can Atalay’da

Eskişehir merkezli bir soruşturma kapsamında 31 Mayıs’ta tutuklanan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İzmir milletvekili adayı Meryem Yıldırım tahliye edildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Yıldırım, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları tarafından tutukluluğuna yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine serbest bırakıldı.

Buna karşılık Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılmaması tepkileri artırdı.

Dün Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden tahliye edilmeyen TİP’li Can Atalay’ın durumuyla ilgili “Gezi davası anayasal düzenle alakalı bir konu. Anayasa’nın 14. maddesindeki dokunulmazlık kapsamı dışında olan dosyalardan” demişti.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, Bakan Tunç’a verdiği yanıtta “Kesinleşmiş hüküm yok, dosya Yargıtay’da” dedi.

YAĞMUR BALBAY: 10 YIL ÖNCE AYM BABAM İÇİN KARARI VERDİ

Öte yandan Avukat Yağmur Balbay, benzer bir kararın 10 yıl önce Anayasa Mahkemesi tarafından babası CHP Milletvekili Mustafa Balbay için verdiğini yazdı.

Mustafa Balbay da yıllar önce FETÖ’nün Ergenekon kumpası döneminde cezaevinden milletvekili seçilerek çıkmış, o dönemde küçük yaşta olan Yağmur Balbay yıllarca babasının cezaevinden çıkmasını beklemişti.

Yağmur Balbay paylaştığı tweetlerinde şu ifadeleri kullandı:

“Can Atalay’ın tutukluluğunun haksız olduğu, Anayasa’ya aykırı olduğu tartışmaya açık değildir. On yıl önce AYM’nin babam için verdiği karar bunu ortaya koyuyor. O karardan bazı kısımlar paylaşmak istiyorum.

Artık bu ülkede adaletsizlikler tekerrür etmesin. İnsanlara aynı acıları yaşatmayın. Yıllar sonra AYM Can Atalay için de benzer bir karar verse kaç yazar? Geç gelen adalet adalet değildir! Can Atalay’ı derhal serbest bırakın! #CanAtalayaÖzgürlük”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir