Ömer Çelik’ten MKYK sonrası duyurdu: Erdoğan, Filistin için yeni atak başlatıyor…

Son dakika haberi… AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısının ardından gazetecilerin karşısına çıkan Sözcü Ömer Çelik, “MKYK’nın verdiği yetkiyle seçim dönemimiz başladı” ifadelerini kullandı.

Çelik yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde yeni bir diplomasi atağı tekrar başlatacaktır. İnşallah Türkiye’ni ortaya koyduğu ateşkes ve iki devletli çözümün sağlanmasına dönük garantörlük çalışmaları sürdürülmektedir.” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel’in CHP Genel Başkanlığına seçilmesiyle ilgili konuşan Çelik, Yeni göreve gelenleri tebrik ediyoruz. Ama biz orada bir değişiklik görmedik. Aynı söylemler tekrar ediyor.” dedi.

 

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Teşkilatlarla ilgili olarak MKYK’mız genel başkanımız il ve ilçelerin atanmasıyla ilgili yetki vermektedir. Bu yetki talebi görüşülmüş uygun bulunmuştur.

Seçim takviminin nasıl işleyeceği nasıl gerçekleşeceği çalışmalar tamamlanıp, genel başkanımıza sunulup, kamuouyuyla paylaşacaktır.

“TAKVİM ÇALIŞMASI 1-2 GÜN İÇİNDE GENEL BAŞKANIMIZLA PAYLAŞILACAKTIR”

Adaylar ne zaman başvuracak, hangi yöntemler uygulanacak takvim çalışması bir iki gün içinde sayın genel başkanımızla paylaşılacaktır.

“KATLİAM SİYASETİNİ YÜRÜTÜYORLAR”

Gazze’de gelinen noktada görülmüştür ki, Netanyahu’nun eylemleri savaş suçu ve soykırım kapsamına giren yaklaşımdır. Gazze Şeridi’ni yoğun bombardıman altında tutuyorlar, Hamas’la mücadele ettiklerini söylerken kadınları, çocukları hedef alarak katliam siyasetini yürütüyorlar.

Maalesef katledilen Gazzeli kardeşlerimizin sayısı 10 bine yükselmiştir. Böyle bir acıyı, trajediyi rakamlarla anmak zorunda kalmak ayrı bir acı fakat ortaya konulan katliamın boyutlarını göstermesi bakımından kaybettiğimiz 10 binin 7 bini sivil, çocuk ve kadınlardan oluştuğunu ifade etmek gerekir.

“SAVAŞ SUÇU NİTELİĞİNDE GELİŞMELER”

Doğrudan sivillerin tedavi gördüğü 16 hastane, 32 sağlık ocağı ve 105 sağlık merkezi doğrudan İsrail ordusu tarafından hedef alınmış, 40 bin konut tamamen yıkılmıştır. Tüm bunlar savaş suçu niteliğinde gelişmelerdir.

“BM İNSAN HAKLARI KOMİSERİ, GİDİŞATTAKİ VAHŞETİ GÖREREK İSTİFA ETTİ”

Gazze halkına dönük olarak Netanyahu hükümetinin ortaya koyduğu katliam siyaseti soykırımdan başka bir şeyle ifade edilemez hale gelmiştir. BM Genel Sekreteri bunu ‘dehşet’ duygusuyla ifade ediyor.

Tüm bu ifadelerine rağmen BM hiçbir şekilde sürecin gidişatına müdahil değil. 121 ülke İsrail’e ateşkes çağrısı yaptı. Bu tablo içerisinde BM İnsan Hakları Komiseri, gidişattaki vahşeti görerek istifa etmiştir.

“NETANYAHU, TEVRAT’TAN ALINTILAR YAPARAK KENDİ VAHŞETİNE DİNİ DUYGULARI ALET ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Bütün uluslararası toplumu Cumhurbaşkanımızın bu girişimine destek vermeye davet ediyoruz. İnsan hakları ihlalleri karşısında suçluların gerekli cezayı alması için gerekli desteği vermelidir. Netanyahu Tevrat’tan alıntılar yaparak kendi vahşetine dini duyguları alet etmeye çalışıyor. Kim ki yaptıkları katliamları meşrulaştırmak için Tevrat ve İncil’den referans getiriyorsa Tevrat ve İncil’e inananlara saygısızlık yapıyor ve Tevrat ve İncil’i hedef alıyor demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımız güçlü bir şekilde diplomasisini yürütüyor. Dünya halklarının umut verici bu dayanışması, aynı şekilde 121 ülkenin konuyu kınayan karar tasarısına imza atması daha çok çalışılması gerektiğini göstermektedir.

“ORAYA SAVAŞ GEMİSİ, NÜKLEER DENİZALTI GÖNDERMENİN HİÇ KİMSEYE FAYDASI OLMAYACAK”

Bu siyasetin arkasında Netanyahu hükümetinin Filistin davasını kriminalize etme çabasını görmek lazım. Bütün Filistin davasını kriminalize etme peşinde koşuyor. Dini argümanlardan, kehanetten meseleyi din temelli savaşına dönüştürme gibi bir tutum izliyor. Avrupalılar, Amerikalılar meseleyi uzaktan seyretmekle meseleyi çözebileceğini zannediyorlar. Oraya savaş gemisi, nükleer denizaltı göndermenin hiç kimseye faydası olmayacaktır.

“NETANYAHU’NUN YAPTIĞIYLA NAZİLERİN YAPTIĞI AYNIDIR”

Nazilerin yaptığını şu anda Netanyahu hükümeti yapıyor. Netanyahu hükümetinin yaptığı Nazilerin yaptığı aynı şeydir.

“ERDOĞAN, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YENİ BİR DİPLOMASİ ATAĞI BAŞLATACAK”

Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde yeni bir diplomasi atağı tekrar başlatacaktır. İnşallah Türkiye’ni ortaya koyduğu ateşkes ve iki devletli çözümün sağlanmasına dönük garantörlük çalışmaları sürdürülmektedir.

Dışişleri Bakanlığımız, MİT teşkilatımız muhataplarıyla görüşmeye devam ediyorlar.

SORULAR VE YANITLAR

Gazze’ye günlük en az 500 TIR’lık yardım girmesi gerekir. 32 günde toplam 450 TIR yardım girmiştir. Bir günde girmesi gereken yardım bile 32 günde girmemiştir.

“TÜRKİYE HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRDIR”

Türkiye insani yardımdan sağlık hizmetine kadar her türlü desteğe hazırdır fakat İsrail bunu engellemektedir. Gazze’nin boşaltılması gibi bir şeyi asla kabul edemeyiz. Gazze’nin boşaltılması demek Netanyahu hükümetinin ve bu zihniyettekilerin Filistin davasını ortadan kaldırması demektir.

BM zaten hiçbir şey yapamıyor, BM Genel Sekreteri bunun dehşet olduğunu ifade ediyor, İsrail buna bile tahammül edemiyor. Gazze’deki saldırı uluslararası hukuku, kurumları da hedef almaktadır. Burada İsrail’in amacının tırnak içinde kendini savunma hakkıyla ilgisi olmadığını; Netanyahu hükümetinin başka amaçlarla koştuğunu bilmek gerekir. Netanyahu hükümetini eleştirirsiniz birileri çıkar antisemitiklikle suçlar. Biz antisemitizmle ilgisi yoktur, biz antisemitizme karşıyız. Şu anda Netanyahu hükümeti Hamas’la mücadele ettiğini söylerken 10 bine yakın kişi hayatını kaybetti. Bunun 4 bini çocu, 3 bini kadın. Bunlar sivil ve masum insanlar, askeri niteliği olmayan insanlar.

“TÜRKİYE BUNA BOYUN EĞMEZ”

Kendileri Hamas’la mücadele ettiklerini söyleyerek 7 bin kadın ve çocuğu katlettiler. 10 bin insanın hayatını kaybetmesine yol açan bombardımanlarla bu katliamı ortaya koymuş oldular. Şu anda Netanyahu’nun zihniyetinin DEAŞ zihniyetinden bir farkı yok. Bir şekilde bu işgale, saldırganlığa, soykırım faaliyetlerine karşı çıkan herkesi krimanilize etmeye çalışıyorlar. Türkiye buna boyun eğmez.

Şu aşamada hükümet iradesi, Cumhurbaşkanlığı iradesi bunu Meclis’e göndermiştir. Bundan sonra karar yetkisi Meclis’tedir. Yüce Meclis bunu değerlendirecektir. İsveç’in attığı adımları yeterli buluyorsa onay verecektir, bulmuyorsa onay vermeyecektir. Takvimi konusunda benim bir şey söylemem doğru olmaz. Şu anda birinci aşamadan ikinci aşamaya geçilmiştir. Yüce Meclis’in değerli milletvekilleri onu takdir edecektir.

‘ÖZGÜR ÖZEL’ YORUM

Yeni göreve gelenleri tebrik ediyoruz. Ama biz orada bir değişiklik görmedik. Aynı söylemler tekrar ediyor. Türkiye’de siyasal değişimi taşıyan parti yine AK Parti’dir. Türkiye’de siyasal değişim ihtiyacını gerçekleştiren kadrolar Cumhur İttifakı kadrolarıdır. Bizim gördüğümüz CHP aynı CHP, orada sadece bir koltuk değişimi olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx