MTV İlk Taksit Ödemelerinde Son Gün: MTV Nasıl, Nereden Ödenir?

2024 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ilk taksit ödemeleri için son gün 31 Ocak Çarşamba. Araç sahiplerinin, gecikme faizi ödememek için MTV taksitlerini belirlenen tarihler içerisinde ödemesi gerekiyor. Peki MTV ödemesi nasıl yapılır, MTV ikinci taksit ne zaman?

2024 yılı MTV ilk taksit ödemeleri için son gün 31 Ocak Çarşamba.

Araç sahipleri, yılda iki kez MTV ödemesi gerçekleştiriyor. Belirlenen süreler içerisinde MTV ödemeyen araç sahiplerine ise gecikme faizi uygulanıyor. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi, Ocak ve Temmuz ayı içerisinde iki kez uygulanıyor.

MTV Nasıl Ödenir?

MTV ödemeleri, e-devlet sistemi üzerinden online bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. MTV ödemesi yapmak için izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde;

  • e-Devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifreniz ile giriş yapın

  • Ana ekran üzerinden MTV borç sorgulama sayfasına giriş yapın

  • Karşınıza çıkan sayfa üzerinden TC kimlik, vergi kimlik ve plakanızı girdikten sonra MTV sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. 

MTV ödemelerini aynı zamanda GİB mobil uygulama, anlaşma bankaların internet bankacılığı uygulamaları, banka şubeleri ve ilgili vergi daireleri üzerinden de yapabilirsiniz.

MTV Gecikme Zammı Ne Kadar?

Ödemesini belirlenen son tarihe, yani MTV’nin ilk taksidi için 31 Ocak Çarşamba gününe kadar ödemeyen vatandaşlara gecikme faizi uygulanıyor.

MTV’nin gecikme zammı ise aylık yüde 3,5 olarak uygulanıyor.

MTV İkinci Taksit Ne Zaman?

Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl Ocak ve Temmuz aylarında araç sahiplerinden alınmaktadır. Birinci taksit için son ödeme tarihi 31 Ocak’tır. 

MTV’nin ikinci taksit ödemesi için son gün ise 31 Temmuz’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx