Meclis ne zaman açılacak? 28. dönem TBMM yasama tarihi belli oldu

Meclis’in ne zaman açılacağı birçok kişinin merak edip araştırdığı konular arasında yer alıyor. Yoğun bir yasama dönemi yaşayacak olan Meclis’in gündem maddeleri arasında öğrencilere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi gibi konuların yer alması bekleniyor. Peki, Meclis ne zaman açılacak?

MECLİS (TBMM) NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM), 1 Ekim’e kadar tatile girmesine ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yer verilen kararda, TBMM’nin 15 Temmuz Cumartesi gününden başlayıp 1 Ekim Pazar günü saat 14.00’te toplanmak üzere tatile girmesine, Genel Kurulun 14 Temmuz tarihli 16. birleşiminde karar verildiği kaydedildi.

MECLİS GÜNDEMİNDE HANGİ KONULAR VAR?

TBMM AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, ekim ayında Meclis gündemine gelecek olan ve öncelik verilen diğer yasal düzenlemelerle ilgili açıklamada bulundu.

Güler açıklamasında, “Cumhurbaşkanımız tarafından Orta Vadeli Program (OVP) açıklanmış oldu. Mali politikalara uygun ihtiyaç duyulacak kanuni çalışmalarda da yine görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız var, Hazine ve Maliye Bakanlığımız ile beraber çalışmalarını yürütüyorlar. O konuda ihtiyaç duyulacak bir durum olursa ekim ayı içerisinde Meclisimizin gündemine gelecektir.

Son halinin verildiği 2024 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi de ekim ayının üçüncü haftasında Meclise gelecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın bazı turizm bölgeleri ile ilgili ihtiyaç duyduğu kanuni düzenlemeler var.

Milli Savunma Bakanlığımızın geçen dönem Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen, özellikle karargah içeresinde disiplin işlemlerine yönelik bazı talepleri olmuştu. Bu konuda da yine bir düzenleme gelecek.

Sağlık Bakanlığımızın teşkilat yapılanması, daha nitelikli sağlık hizmetleri açısından bazı tanımlamalar ile ana kanunlarıyla alakalı teklifleri vardı; ekim ayında bu konuda gündeme gelecektir.

Geçen dönemden aciliyeti olan 20’ye yakın uluslararası sözleşme vardı. Ekim ayı içeresinde bu çalışmaları da yürüteceğiz” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx