Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye 18 milyar dolarlık kredi açıklaması

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, Bankanın Türkiye’nin ekonomik politikalarına ilişkin değerlendirmelerine, Dünya Bankası Grubu’nun Türkiye’deki faaliyetleri ve gelecek yıllar için planlarına ilişkin soruları yanıtladı.

AA’ya konuşan Lopez, “Devam eden 17 milyar dolarlık programımıza ek olarak, üç yıl içinde Dünya Bankası Yönetim Kurulu’na 18 milyar dolarlık yeni operasyonlar hazırlamayı ve sunmayı öngörüyoruz” dedi.

Lopez, “TCMB’nin uyguladığı para politikasının sıkılaştırılması, Hazine ve Maliye Bakanlığının mali açığı azaltma tedbirlerinin doğru yönde atılan adımlar olduğuna inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK DIŞ FİNANSMAN KAYNAKLARINDAN BİRİ OLACAK

Önceki gün ABD’li finans ajansı Bloomberg, Dünya Bankası’nın gelecek üç yıl içinde Türkiye’deki projeler için 18 milyar dolar daha ayırmayı taahhüt edeceğini ve ülkeye yönelik kredi portföyünü iki katına çıkarmak için görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı.

Yapılacak anlaşmanın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan oluşan yeni ekonomi yönetimine güvenoyu anlamına geleceği düşünülüyor.

Öte yandan Dünya Bankası ile Türkiye arasında gerçekleşebilecek anlaşma Erdoğan’ın Körfez ziyaretinden beri en yüksek finansman kaynağı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx