Türkiye tersi atılım: S-300’leri alın F-35’leri verin

Son günlerde ABD’deki birtakım temsilcilerin Türkiye’ye F-16 satışına ait olumlu açıklamaları ve Biden idaresinin değişen tavrı, komşu Yunanistan’ı adeta çılgına çevirdi.

ABD lobi faaliyetleriyle, “F-35 satmadınız, F-16 da satmayın” baskısı yapan Yunan-Rum lobisi muvaffakiyet elde edemeyince, Miçotakis’in ABD’ye öbür bir teklifle gideceği argüman edildi.

S-300’LERİ ALIN F-35’LERİ VERİN

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, bugün TSİ 22.30’da Beyaz Saray’da ABD Lideri Joe Biden ile görüşecek.

Miçotakis, yarın da ABD Kongresi’nde konuşacak ve bir dizi temaslarda bulunacak. Hükümet Sözcüsü Yianni İkonomu, Yunan başbakanının gerek Biden ile görüşmesi, gerekse Kongre’deki temaslarında Türkiye’ye değineceğini söyledi.

Miçotakis’in, Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 alımı ve yaklaşık 80 F-16’nın modernizasyonu talebinin kabul edilmemesi hedefiyle, Senato ve Temsilciler Meclisi üyelerini etkilemeye çalışması bekleniyor.

Öte yandan, Yunan medyasında yer alan argümanlara nazaran, ABD’nin Ukrayna için silah arayışında olduğunu bilen Yunanistan, S-300 kartını kullanmayı planladı.

Miçotakis’in, Yunanistan’ın elindeki S-300 savunma sistemlerini, ABD’nin talebi üzerine Ukrayna’ya savunma yardımı olarak verebileceğini, lakin karşılığında Amerika’dan kâfi sayıda F-35 savaş uçağı isteyeceği ileri sürüldü.

KAYNAK: STAR GAZETESİ

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.