TMSF’den Kılıçdaroğlu’na karşılık: ‘Hiç kimse kayyımlar hakkında soruşturma açamaz’ tezleri yanlışsız değildir

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF), yapılan açıklamada, kayyımların yargıdan muaf tutulması için özel kanun çıkarıldığı argümanlarının yanlışsız olmadığı vurgulandı.

“Hiç kimse kayyımlar hakkında soruşturma açamaz” savlarının temelsiz olduğu belirtilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Yapılan yasal düzenleme, esasen kanunda var olan kayyım temsilcilerinin sorumluluklarının, İcra ve İflas Kanunu ile Devlet Memurları Kanunu’ndaki düzenlemeler çerçevesinde, emsal vazifeleri yapanlar ile eşit hale getirilmesinden ibarettir. İcra ve İflas Kanunu’nun 5. hususundaki esaslar, FETÖ ile bağlı şirketlerde misyon yapan kayyım temsilcileri için de geçerli olmuştur. İcra ve iflas dairesi vazifelilerinin kusurlarından doğan tazminat davaları, lakin yönetim aleyhine açılabilir. Devletin, zararın meydana gelmesinde kusuru bulunan görevlilere rücu hakkı gizlidir. Bu davalara adliye mahkemelerinde bakılır.”

“Kayyım temsilcilerine eşsiz bir ayrıcalık tanınmamıştır”

Açıklamada, kanunda yapılan değişiklikle, argüman edildiği üzere kayyım temsilcilerine eşsiz bir ayrıcalık ve sınırsız bir sorumsuzluk tanınmadığı bildirildi.

TMSF tarafından atanan kayyım temsilcilerinin yargıdan muaf tutulmalarının kelam konusu olmadığı vurgulanan açıklamada, kanunun, kayyım temsilcilerinin misyonlarını rastgele bir telaş ve tereddüt duymadan yerine getirmeleri için hazırlandığı aktarıldı.

Açıklamada, Anayasa Mahkemesi’nin bahisle ilgili 24.12.2020 tarihli kararında bu mevzuya açıklık getirildiği kaydedilerek, şu bilgilere yer verildi:

“Kayyım temsilcilerinin kanunla verilmiş misyonları yasal yöntem ve asıllara uygun olarak yerine getirmeleri ya da bu kapsamda karar almaları sonucunda türel, idari, mali ve cezai sorumluluklarının doğmaması doğal olmakla birlikte, bu konu hukuku dışlayan keyfi bir idare manasına gelmemektedir. Bu nedenle kayyım temsilcilerinin mutlak bir sorumsuzluğundan bahsedilemeyecek olup yasal düzenlemenin haksız fiil yahut hata teşkil eden aksiyonları kapsamadığı aşikardır.
Ayrıca kayyım temsilcilerinin misyonlarını yerine getirirken şirketlerin vergi, SGK ve gibisi borçlarından dolayı, şahsen haciz tehdidi ile karşı karşıya kalmamaları için düzenleme getirilmiş olması, kanunun yerinde olduğu konusunu tartışmasız kılmaktadır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.