TL ticari krediler 7 ayda yüzde 46 arttı

TBB’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Küresel iktisadın yavaşladığı, milletlerarası piyasalarda borçlanma maliyetinin yükseldiği, güç, besin ve hammadde fiyatları çok yüksek seyrederken sıcak savaşın sürdüğü sıkıntı bir periyotta, bankacılık bölümü kullandırdığı kredilerle ülke ekonomimizin büyümesine takviye oluyor.” tabirlerine yer verildi.

2021 yılının birinci 7 ayında toplamda 70 milyar TL ile yüzde 5 artış gösteren kullandırılan TL Ticari Kredilerin bu yılın birebir periyodunda 852 milyar TL ile yüzde 46’lık yükseliş kaydettiği belirtildi.

Açıklamada, KOBİ’lere kullandırılan TL kredilerin geçen yıl 25 milyar TL ile yüzde 3 artarken, bu yıl 384 milyar TL ile yüzde 45 artış kaydettiği aktarıldı.

PAYI YÜKSELDİ

Kullandırılan tüm krediler içinde Ticari Kredilerin hissesi artarken, Ticari Krediler içinde de imalat endüstrisinin hissesi yükselmeye devam ettiği belirtilen açıklamada, ayrıyeten gerçek faiz oranlarının negatif olduğu ve oran olarak tarihî en düşük seviyelerde bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, ”Bankacılık dalımız, ekonomik program öngörüleri, uygulamaları, kredilerin maksadına uygun olarak kullanılmasına yönelik düzenlemeler ve bankacılık prensipleri çerçevesinde üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı desteklemeye devam edecektir” denildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.