Süleyman Soylu, Düzce’deki sel bölgesine gitti

Son vakitlerde Türkiye’nin birtakım bölgelerini tesiri altına alan sağanak yağışlar hayatı olumsuz etkiledi.

Düzce’de de tesirli olan sağanak sonrası vatandaşlar mağdur oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da bölgeyi ziyaret ederek görevlilerden bilgi aldı.

Helikopterle bölgeyi inceledi

Süleyman Soylu, Düzce’de iş makinesi operatörü Okan Bayrak’ı arama çalışmalarının yapıldığı bölgeye gidip son durumu öğrendikten sonra helikopterle, Düzce’de selden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulundu.

“2 kaybımız var”

Bakan Soylu, AFAD’da kıymetlendirme toplantısı sonrası yaptığı açıklamada “Şu anda bu sel afetinde 2 kaybımız var. Biri Kastamonu birisi de Düzce’de. İnşallah kısa müddette bulmak nasip olur.” dedi.

DHA’nın haberine nazaran; Düzce’de tarım topraklarının sular altında olduğunu belirten Süleyman Soylu, şu tabirleri kullanarak açıklama yaptı;

“21 bin dönüm ekili arazinin şu anda sular altında olduğunu söyleyebilirim”

“Gerek altyapı hasarları açısından, gerek tarım hasarları açısından yol, köprü, su üzere bilhassa köylerimizin, kırsalımızın ve kent ile köyler ortasında olan altyapıların hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmakta.

Bugün Düzce’de gördüğümüz tablo gerçekten kaygı vericidir. Yalnızca Gölyaka’da 5 bin dönüm arazinin hem de tarımla ilgili ekili olan arazinin sular altında olduğunu, Düzce’de toplam 21 bin dönüm ekili arazinin şu anda sular altında olduğunu söyleyebilirim.

Bu kıymetli midir? Evet hem eser açısından hem topraklar açısından değerlidir. Yalnızca 5 bin dönüm dediğiniz vakit kıymetlendirme açısından söylüyorum en son Marmaris’te olan yangının ölçütü kadar.

Onun için bütün bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla birlikte her vilayette önemli bir çalışmayla hem hasar tespitlerinin hem hasarların onarılarak hayatın olağana dönmesi noktasında tüm kurum ve kuruluşlarımız tarafından devam etmektedir.”


“Türkiye’nin her tarafı afet bölgesidir”

Türkiye’nin afet bölgesi olduğunu ve bunun unutulmaması gerektiğini söz eden Bakan Soylu, “Türkiye afet bölgesidir unutulmaması gerekiyor. Heyelandan sele kadar, zelzeleden çığa kadar Türkiye’nin her tarafı afet bölgesidir.

Yaptığımız bütün imalatları, attığımız bütün adımları Türkiye’nin afet bölgesi olduğu gerçeği ile yapmamız bizim için kaçınılmazdır.

Kolay değil afet bölgesi demek, evet cennet bir vatanımız var fakat cennet vatanda tabiatın ortaya koyduğu gerçekler de var.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.