‘Sosyal konut’ projesinde çelişkili açıklamalar kaldırıldı

TOKİ Toplumsal Konut Projesi’ne müracaatlar dün prestijiyle başladı. Proje vilayetindeki Ziraat Bankası ve Halk Bankası yetkili şubeleri, 14 Eylül- 31 Ekim ortasında müracaatları kabul edecek. e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Proje tanıtımı birinci olarak TOKİ’nin internet sitesinde yapılmış ve burada taksit ödemelerinin nasıl yapılacağıyla ilgili çelişkili tabirler yer almıştı. Sitenin birinci halinde “Taksit ödemeleri, mukavele tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır” ve “Taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay itibariyle başlayacak biçimde konut satışı yapılacaktır” tabirleri birlikte yer alırken bugün yapılan değişiklikle sırf birinci açıklama sitede kaldı. Buna nazaran, kuradan bir ay sonra hak sahipleri taksit ödemelerine başlayacak.

TAKSİTLER SABİT OLMAYACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, projeyle ilgili aylık taksit meblağlarının sabit kalmayacağı istikametinde bir açıklamada bulunmuştu. Ocak ve temmuz olmak üzere yılda iki sefer, bir evvelki 6 aylık periyottaki “Memur Maaş Artış Oranı” dikkate alınarak aylık taksit ödemelerinde artış yapılacak. Öte yandan TOKİ’nin internet sitesinde “Konutlar, %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemelidir” tabiri de bulunuyordu. Bugün yapılan değişiklikle bu söz de siteden kaldırılarak Erdoğan’ın açıkladığı üzere taksitlerde yılda iki defa artış yapılacağı söz edildi.

850 BİN LİRALIK KONUTLARDA ÖDEMELER 3187 LİRADAN BAŞLAYACAK

Projeye nazaran, 5 yıllık süreçte 500 bin toplumsal konut, 250 bin konut hedefli arsa, 50 bin iş yeri yapılacak. Birinci etap 2 yılda tamamlanacak. 2+1 konutların fiyatı 608 bin lira olacak. Ödemeleri ise 2280 liralık taksitlerle 240 vadeyle yapılacak. 850 bin liralık 3+1 konutlarda da ödemeler 3187 liradan başlayacak.

Sosyal konut projesine başvurmak isteyenlerin proje ili sonları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi, kendisi, eşi ya da çocukları üzerine tapuda kayıtlı konutu bulunmaması gerekiyor. Toplumsal konutlar için bir haneden tek müracaat alınabilecek. Yeni toplumsal konutlarda gençler, emekliler, şehit yakınları ve gaziler ile engellilere kontenjan ayrılacak. Genç kategorisine 1992 Eylül ayından sonra doğanlar müracaat edebilecek. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.