Sıfır araç ilanlarında yeni düzenleme: Yetkili bayiler yalnızca ilan çıkabilecek

Sahibinden Com açıklamasına nazaran, şirket, motorlu kara taşıtı ticaretine ait şeffaflığı artırmak ve tüketiciyi korumak ismine kıymetli kimi değişiklikleri hayata geçireceğini duyurdu.

Bu kapsamda yalnızca otomotiv markalarının yetkili bayileri sıfır motorlu kara taşıtı ilanı verebilecek.

Yetkili bayilerin dışındaki satıcılar, ilan verirken “Aracın Durumu” kriterini yalnızca “İkinci El” olarak seçebilecek ve “Araç Kilometresi” için en az 6 bin km girebilecek. Ayrıyeten girilen ilanların tüm bilgilerinin gösterildiği ilan ayrıntı sayfasında aracın durumunu gösteren “Sıfır” yahut “İkinci El” sözü, sıralamada “Kilometre” bilgisinin önüne taşınacak.

Böylelikle alıcıların, aracın ikinci el mi sıfır mı olduğunu, kilometresi ile birlikte görmeleri sağlanacak. Bu değişikliklerin 15 Eylül’de devreye alınması planlanıyor.

Ek olarak ilan ayrıntı sayfasında, ilanı verenin talep ettiği fiyatın yanı sıra, birebir modelin distribütörü tarafından belirlenmiş “2022 Şimdiki Liste Fiyatı” da gösterilecek. Böylelikle ilandaki araç için istenen fiyat ile sıfırının şimdiki liste fiyatı şeffaf bir formda tüketicilere sunulmuş olacak.

Açıklamada yeni düzenlemeye ait değerlendirmesine yer verilen sahibinden.com Üst yöneticisi (CEO) Burak Ertaş, 2000 yılından bu yana Türkiye’de ticareti kolaylaştıran ve istihdama katkı sunan bir teknoloji şirketi olduklarını belirtti.

Aynı vakitte emlak ve otomotiv bölümlerindeki ticari faaliyetlerin şeffaf halde yürümesine ve iktisada katkıda bulunan bir kurum olduklarının altını çizen Ertaş, şunları kaydetti:

“Son devirde sıfır ve ikinci el araç ticaretinde yaşanan problemleri ve mevzuyla ilgili Ticaret Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen düzenlemeleri dikkatle izliyoruz. Türkiye’nin sahibinden.com’u olarak biz de platformumuzun işleyişini bu düzenlemelerle uyumlu hale getiriyoruz. 15 Eylül’de devreye alacağımız bu değişikliklerin kullanıcılarımızın araç alım satım tecrübelerini daha da şeffaf hale getireceği inancındayız.”

Ertaş, satılık araç ilanlarında satış fiyatını, ilanı girenlerin belirlediğini, kendilerinin fiyatlara rastgele bir müdahalelerinin bulunmadığını vurguladı.

Bununla birlikte, ilan ayrıntı sayfasında aracın sıfırının distribütörü tarafından belirlenen yeni liste fiyatını da göstereceklerini aktaran Ertaş, böylelikle tüketicinin şuurlu seçim yapmasına imkan sağlayacaklarını tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.