Şifalı olduğuna inanılan su, böbrek taşı olanlardan istek görüyor

Karagöllü köyünde bulunan “Dümbüldek Suyu”, şifalı olduğu inancıyla vatandaşlar tarafından ilgi görüyor. “Şifalı su” olarak isimlendirilen doğal kaynak suyu için her gün çok sayıda vatandaş sıraya giriyor. Dümbüldek Suyu, etraf vilayet ve ilçelerden de ilgi görüyor. Şifa uman vatandaşlar, bidonlarını doldurup meskenlerine dönüyor. Suyun; şeker hastalığı, prostat, tansiyon ve idrar yolu enfeksiyonu üzere pek çok hastalığa düzgün geldiği; böbrek taşını düşürmede yarar sağladığı düşünülüyor.

“İNSANLARA TOKLUK HİSSİ VERİYOR”

Doğal kaynak suyunun öyküsünü anlatan İmdat Gülcan, “Dedelerimizin, atalarımızın bize söylediği rivayete nazaran, savaş devirlerinde yaralı askerlerin yaralarını sarmak için şehit Dümbüldek Dede, aşağıda bulunan doğal kaynak suyunu hayvan çanı denilen dömbelekle buraya taşırmış. Bu olayın Osmanlı devrine dayandığı rivayet ediliyor. Dümbüldek Suyunun ismi, dedenin suyu taşıdığı çandan geliyor. Bugün bilimsel manada yapılan araştırmalara nazaran suyun uygun geldiği hastalıklar; böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları üzere birçok hastalıklardır. Yapılan araştırmalar sonucunda bu suyun PH pahasının düşük olduğu, asidik bir su olduğu, bu sebeple de insanlara tokluk hissi verdiğini biliyoruz. Bu suda kireç de yok. Hafta sonları buraya çok fazla kişi su almak için geliyor” dedi.

“BÖBREKTEKİ TAŞLARI ERİTEN BİR SU OLDUĞUNU BİLİYORUM”

Küçük yaştan itibaren şifalı olduğu deneyim edilmiş olan sudan içtiğini belirten 74 yaşındaki İbrahim Çakır, “Böbrekteki taşları eriten su olduğunu biliyorum. Her sene içerim. Beşerler buraya su için geliyor. 3-4 ayda bir gelir, sularımı doldurup giderim. Eşimin de böbrek taşı vardı, taşlarını kırdırdık lakin bu suyu içince taşları döktü” diye konuştu.

“BU SUYU İÇMEYE BAŞLADIĞIMDAN SONRA TAŞ DÜŞÜRMEYE BAŞLADIM”

Suyun böbrek taşına güzel geldiğini düşünenlerden Gökhan Murat ise “Bu suyu içmeye başladıktan sonra taş düşürmeye başladım. Ameliyatlarım azaldı, suyun yararı var sahiden. 7-8 yıldır bu sudan içiyorum ve yararını görüyorum. Esasen hekimler bol bol su içmeyi tavsiye ediyor, bu suyun da yararlı olduğunu bildiğimiz için içmeye devam ediyoruz” formunda konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.