Rusya’dan 39 Avustralyalı güvenlik gücü ve bakanlık yetkilisine yaptırım

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Canberra’nın, Magnitsky Yasasının Avustralya versiyonuna uygun olarak resmi yaptırımları kabul etmesine cevap olarak Rusya Federasyonu, (Rusya) ulusal kara listeye kolluk kuvvetleri, hudut kuvvetleri ve Avustralya’nın savunma bölümü müteahhitlerindeki 39 kişiyi ekledi” denildi.

Kara listeye alınan Avustralyalı yetkililer ortasında emniyet müdürleri, ceza infaz kurumlarının üst seviye yetkilileri, acil durumlar genel yöneticisi, hudut polis teşkilatı üst seviye yetkilileri ve İçişleri Bakanlığı üst seviye yetkilileri bulunduğu belirtildi.

MAGNİTSKY YASASI NEDİR?

Magnitsky Yasası, 2009 yılında bir Moskova hapishanesinde Rus vergi avukatı Sergei Magnitsky‘nin vefatından sorumlu Rus yetkilileri cezalandırmayı amaçlayan ve Aralık 2012’de Lider Barack Obama tarafından maddeleştirilen ve ABD Kongresi tarafından kabul edilen iki partili bir yasa tasarısıdır.

Eski ismiyle ‘Rusya ve Moldova Jackson-Vanik İptal ve Sergei Magnitsky Hukukun Üstünlüğü Yasası’ olarak bilinen 2012 Hesap Verebilirlik Maddesidir.

2016 Global Magnitsky Yasası, ABD hükümetine dünya çapında insan hakları hatalısı olarak kabul edilen yabancı hükümet yetkililerine yaptırım uygulama, varlıklarını dondurma ve ABD’ye girmelerini yasaklama yetkisi veriyor.  

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.