PIVX Nedir? PIVX Coin Ne İşe Yarar?

PIVX, Private Instant Verified Transaction (Tx) MIT açık kaynaklı lisanslı, merkeziyetsiz PoS Blockchain tabanlı kripto para birimidir. Bu makalede Kriptokoin.com olarak “PIVX nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Ek olarak proje hakkında merak edilen diğer konulara değineceğiz.

PIVX Nedir? Ne İşe Yarar?

PIVX veya Privacy Instant Verified Transaction (PIVX), merkezyetsiz, açık kaynaklı bir kripto para birimidir. Kullanıcıların anonimliği ilkesine dayanmaktadır. PIVX, DASH ve Bitcoin‘in yalnızca en iyi yönlerini kullanan bir DASH kripto para birimi çatalıdır. Kripto para biriminin çalışması şu anda Proof of Stake protokolüne dayanmaktadır. Ancak ilk yarı yıl için Proof of Work protokolü kullanılmıştır.

PIVX, işlem gizliliği, değiştirilebilirlik, topluluk yönetimi ve gerçek dünya kullanımına odaklanır. Özünde PIVX aşağıdaki temel özelliklere dayanır:

Dash/Bitcoin çekirdek kaynak kodu: PIVX, Dash’in kaynak koduna dayanıyordu. O zamandan beri özelleştirilmiş bir PoS algoritması ve özel bir gizlilik protokolü ile geliştirilmiş olan Bitcoin‘in kaynak kodundan çatallandı.

Özelleştirilmiş Proof of Stake algoritması: Tek amacı, manifestosunu “nihai insanların değiştirilebilir kripto para birimi” haline getirmek olan bir topluluk oylama yönetişim sisteminin getirilmesinin yanı sıra hem merkeziyetsizliği hem de enerji verimliliğini iyileştirmeyi amaçlıyor. Ağustos 2016’da PoW’dan PoS’a geçişinden bu yana PIVX, yalnızca Proof of Stake konsensüs algoritmasından blok oluşturmaya dayanan bir Blockchain olmuştur. Blok ihraçları, bir PIVX cüzdanında tutulan PIVX sahipleri olan stakerlar tarafından yapılmaktadır.

Masternode ağı: PIVX ayrıca, kullanıcıların teminat olarak 10.000 PIV’ye sahip olmaları durumunda özel bir tam node’lu cüzdan kurmalarına izin veren ikinci seviye bir masternode ağına sahiptir. Bu masternodlar, merkeziyetsiz hazine oylama yönetimine katılmaktadır ve karşılığında ise blok ödülünün bir kısmını almaktadırlar. Bu sistem aktif olarak kullanılmaktadır. Ayrıca her ay tamamen merkeziyetsiz bir şekilde birçok teklif hazine tarafından ödenmektedir.

PIVX Coin Nedir?

PIVX coin PIVX’in yerel tokenidir. Kripto para ilk olarak bazı kripto paraların sahip olduğu gizlilik sorunlarını çözmek için yaratılmıştır. Çoğu durumda, kullanıcılar aslında Blockchain kripto para birimi işlemini bulabilirler. Bunu değiştirmek için PIVX, bu sorunu çözebilecek Zerocoin protokolünü uygulamıştır.

PIVX Proje Ekibi

Ekip, hem masternode teklifi oylanan ve finanse edilen üyelerden hem de zamanlarına gönüllü olarak katkıda bulunan topluluk destekli üyelerden oluşur. PIVX projesinin ve topluluğunun sürdürülmesini sağlamak için birçok farklı göreve yardımcı olan ve katkıda bulunan 30’dan fazla topluluk üyesiyle 10’dan fazla çekirdek üye bulunmaktadır.

PIVX Nedir? Nasıl Alınır?

Projenin tokeni şu anda çok sayıda kripto para borsasında işlem görmektedir. Projeye yatırım yapmak isteyen kişiler, projenin işlem gördüğü borsalardan birinde hesap açmalıdır. PIVX’ün işlem gördüğü borsalar şu şekilde sıralanmaktadır: Binance, KuCoin, CoinEx, YoBit. Projeye yatırım yapmak isteyen kullanıcılar, bu borsalardan birinde hesap açmalıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.