Nasdaq’tan Hepsiburada’ya uyarı: 1 doların üzerine çıkmazsa çıkarılacak

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 4 milyar dolar değerleme ile ABD Teknoloji Borsası Nasdaq’ta işlem görmeye başlayan Hepsiburada veya kurumsal ismi ile D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ, 26 Temmuz Salı günü, Nasdaq borsasından bir uyarı mesajı aldığını duyurdu.

Şirketin hisseleri, bildirim tarihinden itibaren 180 gün içerisinde yani 18 Ocak 2023 tarihine kadar 10 ardışık iş günü bir doların üzerinde işlem görmezse, Nasdaq’ta işlem görmesi yasaklanacak.

İngilizce bülten yayınlandı, Türkiye’de duyurulmadı

BTDünyası’ndan Kemalettin Bulamacı’nın haberine göre Hepsiburada, konuya ilişkin olarak bir basın bülteni yayınlayarak durumu kamouoyuna duyurdu. Yapılan duyuru İngilizce olup, Türkiye’de konu ile ilgili kamuoyuna ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

2023’te CEO değişiyor

Hepsiburada, 22 Temmuz’da Türkiye için yayımladığ basın bülteninde, halka arz sürecini yöneten ve aktif görevde bulunan CEO Murat Emirdağ’ın yerine Nihal Onal’ın 1 Ocak 2023’ten itibaren yeni CEO olarak görev alacağını duyurdu. Murat Emirdağ, şirketin yönetim kurulunda yer alacak.

Yeni CEO Nilhan Onal, Hepsiburada’ya katılmadan önceki yedi yıl boyunca Amazon’un Avrupa’da
tüketici elektroniği, sigorta, giyim ve ayakkabı gibi önemli kategorilerini başarıya
taşımasının yanı sıra, Amazon Nakliye (Amazon Shipping) şirketini de kurdu ve dünya
liderliği görevini başarıyla yaptı. Onal, Amazon’dan önceki on yıl boyunca
Procter&Gamble bünyesinde de gıda ve kozmetikten ev bakım ürünlerine kadar birçok
kategoride ve coğrafyada önemli yöneticilik rolleri üstlendi. Nilhan Onal birçok ödülünün
yanı sıra, 2021 yılında Türkiye’nin dünyadaki en başarılı yöneticileri listesinde (H&S –
Global Turks par Excellence) ve Avrupa’nın en önemli kadın teknoloji liderleri listelerinde
yer aldı.

Nasdaq uyarısı sonrası yayınlanan bülten

Hepsi Burada’nın, Nasdaq duyurusu üzerine yayımladığı İngilizce Bülten’in çevirisi* şöyle.

Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformu (“Hepsiburada” veya “Şirket”) D-MARKET Electronic Services & Trading (d/b/a “Hepsiburada”) (NASDAQ: HEPS), 22 Temmuz 2022’de The Nasdaq Stock Market LLC’nin (“Nasdaq”) Listeleme Nitelikleri Departmanından, her biri bir B Sınıfı adi hisseyi temsil eden, Şirketin Amerikan depo hisseleri (“ADS’ler”) için teklif fiyatını belirten yazılı bir bildirim (“Bildiri”) aldı. Nasdaq Listeleme Kuralları (“Kodlama Kuralları”) uyarınca hisse başına 1,00 ABD Doları tutarındaki minimum teklif fiyatı şartının (“Minimum Teklif Gereksinimi”) altında kapatmıştı.

Son 30 ardışık iş günü için Şirketin ADS’lerinin kapanış fiyatına göre Şirket, Listeleme Kuralı 5450(a)(1)’de belirtilen Nasdaq Global Select Market’te listelenmeye devam etmek için Minimum Teklif Gereksinimini karşılayamadı. o dönem boyunca.

Bildirim, yalnızca Şirketin Minimum Teklif Gereksinimine uymadığına ilişkin bir bildirimdir, yakın zamanda listeden çıkarılacağına ilişkin bir bildirim değildir. Şirketin ADS’lerinin Nasdaq Global Select Market’te listelenmesi veya ticareti üzerinde hemen bir etkisi yoktur.

Listeleme Kuralı 5810(c)(3)(A) uyarınca, Şirketin Asgari Teklif Gerekliliğine yeniden uyum sağlamak için Bildirim tarihinden (18 Ocak 2023) itibaren 180 takvim günü vardır. Bu süre zarfında ADS’ler Nasdaq Global Select Market’te işlem görmeye devam edecek. Şirket, 18 Ocak 2023 tarihinden önce herhangi bir zamanda ADS’lerin teklif fiyatının en az 10 ardışık iş günü boyunca ADS başına 1,00 ABD Doları veya üzerinde kapanması durumunda Asgari Teklif Gereksinimine yeniden uyum sağlayabilir.

Şirketin ticari faaliyetleri Nasdaq bildirim mektubundan etkilenmez. Şirket, Asgari Teklif Gereksinimi ile uyumu yeniden sağlamak için gerekli her türlü önlemi dikkate alacaktır.

Bu duyuru, dört iş günü içinde bir Minimum Teklif Gereksinimi bildiriminin alındığının açıklanmasını gerektiren Listeleme Kuralı 5810(b)’ye uygun olarak yapılmıştır.

*Metin, Google Translate yardımı ile çevirilmiştir. Maddi hatalar olabileceği için İngilizce Orijinaline bakmanız tavsiye olunur.

Hepsiburada’nın Nasdaq Performansı

1 Temmuz 2021’de 12 dolar fiyatla (4 milyar dolar piyasa değeri) Nasdaq borsasında işlem görmeye başlayan Hepsiburada’nın işlem fiyatı 9 Temmuz 2021’de 14 dolar 9 sente kadar yükseldi. Ardından düşüşe başlayan hisse senetleri 2022 yılı temmuz ayında bir dolar seviyesinin altına geriledi. Şirketin piyasa değeri son bir yıl içerisinde dünkü kapanışa göre (0.96 dolar) yüzde 93.18 değer kaybetti. Şirketin hisseleri, 1 Temmuz 2022’de 59 sente kadar gerilemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.