Miçotakis’ten geri adım

Kıbrıs adası ziyaretinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile bir araya gelen Yunanistan Başbakanı Miçotakis açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Benim için bitti” diyerek bir daha görüşmeyeceğini açıkladığı Miçotakis, “Türkiye ile ilişkilerde gerilimin tırmanmasına rağmen iletişim kanallarını açık tutmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“İyi diplomatik uygulamalar kurallarına sığmayan hiçbir şeyi dikkate almayacağız” diyen Miçotakis, “Bu yaklaşımın doğru olduğuna ve iletişim kanallarını açık tutulmasıyla kısa sürede tansiyonun düşeceğine inanıyorum” dedi.

Miçotakis ayrıca, uluslararası hukukun Yunanistan’ın yanında olduğunu öne sürerek “Bence en zor zamanlarda bile iletişim kanalları kapanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN, CUMA NAMAZI ÇIKIŞI SÖZLERİNİ YİNELEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün İstanbul’da cuma namazı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Yunanistan’la ilgili olarak özellikle sürece yönelik tepkilerimi ortaya koydum. Dürüst siyasetçi karşımda olmadığı sürece bunlarla bir daha görüşmeyeceğimi ve Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantılarımızı bitirdiğimizi ve ‘Yunanistan’la Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı da yapmayacağız’ dedik. Bu yıl yapılacak olan bu toplantıyı da yapmıyoruz. “Bu ne demektir? Bundan herhalde daha net, daha açık bir rest olmaz. Böylece Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.