Mbaye Diagne: Türkiye’deki en yeterli forvet benim

Yeni dönem hazırlıklarını Avusturya’nın Graz kentine bağlı Bad Waltersdorf kasabasındaki kampta gerçekleştirilen Galatasaray’ın golcü futbolcusu Mbaye Diagne, DHA’ya özel açıklamalarda bulundu.

Başakşehir müsabakasında yaşadığı sakatlıktan bahseden Diagne, “Herkes gördü aslında ekranlarda nasıl bir sakatlık olduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç sırasında, alanda gerçekleşti. Ben de açıkçası nasıl olduğunu çok anlamadım. Garip bir sakatlıktı. Biz alışılmış ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz fakat her şey de bizim işimiz değil. Bu türlü bir sakatlık olabiliyor. Bu noktada Allah’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz.” sözlerini kullandı.

“Şu ana kadar hiçbir idmanı kaçırmadım”

Sakatlığının üzerinden 6 ay geçtiğini lisana getiren Senegalli golcü, “Çok güçlü bir süreçti. Ben de bu süreçte Senegal’e, ailemin yanına gittim. Orada onlardan güç alıp çalışmalarıma başladım. Daha sonra buraya geldim çalışmalara devam etmek için. Kolay bir süreç değildi, çok sıkıntı bir süreçti. Bilhassa birinci 3 ay çok fazla hareket etmemem gerekiyordu.

Ama elhamdülillah artık tekrardan çalışabiliyorum. Kadroyla birlikte antrenmanımızı yapıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir idmanı kaçırmadım. Bu biçimde çalışmalarıma devam edip âlâ bir dönem başlangıcı yapmak istiyorum.” diye konuştu.

“Yeni dönemde yeni Diagne göreceksiniz”

Geçen döneme düzgün bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne, şunları söyledi: “Hem lige hem de Avrupa ligine uygun bir başlangıç yapmıştım.  Ancak doğal hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Natürel ki ben kendi açımdan baktığım vakit işimi güzel yapmaya çalıştım. Başka forvet oyuncularımız da birebir halde. İdmanlarda da her vakit üçümüz âlâ birer performans göstermeye çalışıyorduk.

Ancak takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizikî olarak kendinizi yeterli hazırlayabilirsiniz. Zati kadro içinde kendinizi yeterli bir formda tutmanız gerekir. Bu periyot geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni dönemle birlikte yeni bir Diagne göreceksiniz. Fizikî ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni döneme.”


“Tekrar üst seviye formuma dönmek istiyorum”

Galatasaray’da yeni bir periyodun başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir liderimiz var, yeni bir sportif yöneticimiz var, yeni oyuncularımız geldi. Lakin baktığımız vakit biz burada tecrübeliyiz. Bu tecrübelerimizin de çalışarak üstüne koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim rastgele bir şahısla hiçbir halde bir problemim yok. Azamî derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. Ve tekrardan üst seviye formuma dönmek istiyorum. Türk Ligi benim natürel ki de uzun yıllardan beri oynadığım bir lig ve bu ligi de âlâ bir halde biliyorum. Şimdi tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan ötürü fakat çalışmalarıma devam edeceğim. Ve sonra da alışılmış ki hocamız sonunda kimin alana çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” dedi.

“Her formda kendimi Galatasaray’a adadım”

Kimseyle rastgele bir sorunu olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir formda korkmuyorum. Zira tüm hayatımı esasen rekabet içerisinde geçirdim. Bu doğal bir süreç, hatta Galatasaray olarak da en az 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelden de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Fakat her vakit ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu sene de ekstradan 2 kişi daha olabilir. Ben en uygununu oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala kontratlı futbolcusuyum. 1 sene daha burada kontratım var. Baş olarak, mental olarak şu anda her halde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha evvelki yıllarda de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Lakin şu anda mukavelem devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de her şeyi kazandım”

Kasımpaşa’da oynadığı devirde tüm maçlarda mühlet aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya dönem ortasında geldim ve o dönemki maksadımız de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey çok değerli, hocamın bana itimat duymasını isterim ve hocamın bana müddet vermesini isterim. Hiç kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız vakitte alışılmış ki en çok gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye’de kazanılması gereken her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En çok gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. Ve artık de yeni bir dönem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan tıpkı biçimde kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Takviye ve itimat olduğu sürece âlâ bir halde devam edeceğimi düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

“Türkiye’deki en yeterli forvet benim”

Diagne, sakatlık öncesinde istediği mühletleri elde edemediğini söyleyerek, şunları belirtti: “Çünkü baktığımız vakit her hafta forvet sınırımız değişiyordu. Yalnızca ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de tıpkı halde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Lakin bunlar üzerinde çok fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben azamisi verdiğimi düşünüyorum. Ve kulübede oturduğum vakit da olumlu kalmaya çalıştım her vakit. Lakin daha evvelce söylediğim üzere, benim oynamaya gereksinimim var. Oynadıkça açılan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en uygun forvetin kendim olduğunu düşünüyorum. Baktığım vakit elde ettiğim başarılardan bunları görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi herkes biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum.”


“Başka forvet alınmasına gerek yok”

Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi grubun bir tarafının eksik olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, zira ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir pozisyonda değilim. Lakin Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Zira top istediğimiz biçimde bize ulaşmıyordu. Ve günün sonunda baktığımız vakit da gol atamadığımız vakitte suçlananlar çoklukla ben ve başkaları oluyordu. Lakin geçen yılla ilgili baktığımız vakit aslında bu bütün ekibin başarısızlığıydı. Bir kişi, iki kişi demek yanlış olur.

Bunu da bu sene kadro olarak daima bir arada tamir etmemiz gerekiyor. Âlâ bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem lakin forvet sınırı için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım uygun forvetleriz ve diğerinin alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız vakit büyük bir forvet. Burada yaşadığı muvaffakiyetler da ortada. Mohamed de birebir formda. Bize yalnızca kanatlardan olsun, orta alandan olsun topu aktarabilecek oyunculara gereksinimimiz var” karşılığını verdi.

“Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum”

Muhabirin, “Bu dönem kaç gol atacağını düşünüyorsun?” sorusu üzerine Diagne, “Bu soruyu doğal ki şu anda cevaplayamam. Zira buradaki gol sayısı, büsbütün oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Natürel ki de bu maksadı tutturamam hiçbir biçimde. Bir forvet olarak yalnızca vakte gereksinimim var alanda. Lakin hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de nasıl gol atılacağını biliyorum. Yalnızca çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız vakit her vakit için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem üzere, Yunus üzere kaliteli kanat oyuncularımız da var. Yani 20 maçta 10, 12 gol neden olmasın” karşılığını verdi.

“Gueye benim kardeşim gibi”

Galatasaray ile ismi anılan Senegalli orta saha Idrissa Gueye ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili açıklama yapan Diagne, “Tabii ki kendisini tanıyorum. Benim kardeşim üzere. Ulusal ekipte bir arada oynadım kendisiyle, birebir vakitte birebir kentte oturuyoruz Senegal’de. Hatta Paris’e gittiğim vakit Neymar’la çektirdiğim fotoğraflarda da o beni davet etmişti, onunla birlikte gitmiştik o geceye. Uygun bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Galatasaray’a gelirse de âlâ olacağını düşünüyorum. Lakin rastgele bir görüşmem olmadı kendisiyle. Umarım buraya gelir. Açıkçası Galatasaray’dan bana bir şey söylenmedi, hani konuşuldu gibilerinden. Ben de onun için bir şey sormadım kendisine. Daha çok palavra haber olduğunu düşündüm. Umarım Galatasaray kendisiyle ilgileniyordur. Buraya gelmesi âlâ olur o da benim için. Kendisi benim kardeşim gibi” halinde konuştu.

“Galatasaray taraftarı bana daima dayanak oldu”

30 yaşındaki santrfor, Galatasaray taraftarıyla güzel bir bağı olduğunu söyleyerek şu sözleri kullandı: “Onlar beni, ben de onları çok fazla seviyorum. Sıkıntı vakitlerimde da bana çok fazla takviye oldular. Galatasaray taraftarının en uygununu hak ettiğini düşünüyorum. Zira Galatasaray için her şeylerini veriyorlar, hayatlarını veriyorlar. Biz de onların bu ilgisinden ötürü çok mutluyuz. Buradan onlara yeterli bayramlar diliyorum ve yeni dönemde da bizi desteklemelerine devam etmelerini istiyorum.”

“Burada aile gibiyiz”

Olimpiu Morutan’ın kendisi için bir kardeş üzere olduğunun altını çizen Mbaye Diagne, “Kendisinin yeterli biri olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası doğal olmayı seviyorum ve nasılsam o halde davranıyorum. Gençlerle ilgilenmeyi de seviyorum. Onlara ağabeylik edecek,  yön gösterecek birisine gereksinim olduğunu düşünüyorum. Hamza olsun, öbür gençler olsun. 8-10 yaş fark olsa da çok fark etmiyor, burada kardeş üzereyiz ve aile üzereyiz. Futbol alışılmış ki şüphesiz bir gün bitecek. Yalnızca futbol bittikten sonra güzel bağlarımın kalması, uygun anılar biriktirmek istiyorum. Yalnızca bu.” dedi.

“Başka insanlara yardımcı olmak görevim”

Senegal’deki insanlara yardım ettiğini ve bunun gerekli olduğunu düşündüğünü kaydeden Diagne, “Ben yokluktan gelen bir ailede büyüdüm. Varlıklı olmayan bir ailede büyüdüm. Makûs vakitler da geçirdim lakin Allah bu hususta bana her vakit için yardım etti. Dakar’da herkese sorabilirsiniz, ailesi olmayan, annesi yahut babası olmayan çocuklara her vakit yardım etmeye çalşırım. Bu benim hayatımın gayesi üzere ve hayatımın sonuna kadar da bunu yapmak istiyorum.

Çocukken, daha gençken Allah’a her vakit için dua ederdim, bana bu hususta yardımcı olması ve benim de insanlara yardımcı olmam için. Zati bu nedenden ötürü da genç yaşta ailemin yanından ayrıldım. Senegal’in dışına çalışmaya gittim ve artık öteki beşerler da her vakit benden yardım istedikleri vakit, bilet olsun, öteki bir şey olsun her vakit yardımcı olmaya çalışırım ki onlar da hayatlarını kazansın, yeni bir hayat kursunlar. Ben bu hususta hiçbir şey yapmadan duramam. Öbür insanlara yardımcı olmak benim için bir görev” sözlerini kullandı.

“Türkiye’nin en yeterli defansı ve kalecileri bizde”

Son olarak Üstün Lig’de kendisini en çok zorlayan savunma oyuncularının Marcao ve Luyindama olduğunu belirten Diagne, “Defans olarak olağan ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm kadrolara gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm vakit için başım her vakit dik bir halde yürürüm. Zira burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Yani diyebileceğim şu ki en yeterli defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla idman yaptığınız vakit öbür hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Zati onlarla çok yeterli bir biçimde idman yaparsınız. Kaleci olarak da doğal ki en âlâ kaleciler bizde. Muslera esasen tartışılmaz ve Okan. Öbür da yok. Türkiye’nin en düzgün defans oyuncuları ve en güzel kalecileri bizde.” diyerek kelamlarını noktaladı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.