Maymun çiçeği ile ilgili çarpıcı araştırma: Kuluçka ve semptom müddetini tespit ettiler

Genelde Afrika’nın orta ve batı bölgelerinde tespit edilmesine karşın Mayıs ayıyla birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere onlarca ülkede tespit edilen maymun çiçeği virüsü ile ilgili dikkat cazibeli bir araştırma Hollanda’dan geldi. Bilim insanları ülkede hastalanan hadiseleri inceleyerek birtakım sonuçlara ulaştı.

Dünya corona virüsü salgınının tesirinden kurtulamazken son haftalarda başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok kıta ve ülkede tespit edilen maymun çiçeği (monkeypox) salgını kaygı yaratmaya devam ediyor.

Hastalığın tespit edildiği Hollanda’da hastalar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda dikkat cazibeli sonuçlara ulaşıldı. Mayıs ayının başından Haziran ayının ortasına kadar onlarca ülkede 1800’den fazla olay açıklanırken Hollandalı bilim insanları hastalığın seyrini mercek altına aldı.

Genelde Afrika’nın belli bölgelerinde tespit edilen hastalık yüksek ateş, şişmiş lenf nodülleri, kızarıklık, kabarcık, halsizlik ve baş ağrısı üzere semptomlar gösterebiliyor. Bilim insanları semptomların iki ile dört hafta sürebildiğini açıklasa da bu müddet konusunda en net açıklama Hollanda’dan geldi.

Hollanda’da tespit edilen 31 hadiseyi inceleyen uzmanlar yaşları 23 ile 64 ortasında değişen hastaların sıhhat durumunu ve hastalığın seyrini takip etti. Elde edilen bilgilerle hastalığın ne kadar müddet kuluçka sürecinde olduğunu bulan uzmanlar ortalama olarak maymun çiçeğinin kuluçka mühletinin 8.5 gün olduğuna kanaat getirdi. Bilim insanları maymun çiçeği hadiselerinin yüzde 2’sinin birinci semptomu hastalığın bulaşmasından 21 gün sonra gösterdiğini ve öteki hadiselerin ise daha erken belirti gösterdiğini duyurdu.

Bilim insanları maymun çiçeği bulaştığından kuşku eden bireylerin 21 gün karantina altına alınmasının kâfi bir korunma usulü olacağını söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.