Küçükken Kapüşonu İle Assassin Olanlara: Assassin’s Creed’e Benzeyen En İyi 11 Oyun

90’larda çocuk olmadıysanız hepiniz küçüklüğünüzde Ezio’nun adını duymuşsunuzdur. Onlarca ikonik karakteri ve devrimsel ilk oyunları ile oyun dünyasına çok büyük bir etkisi bulunan Assassin’s Creed’in hayranlarını da unutmadık. İşte karşınızda Assasin’s Creed’e benzeyen en iyi 11 oyun. Dilerseniz başlayalım.

Metal Gear Solid: The Twin Snakes

Konami’nin Hideo Kojima etiketli yapımı Metal Gear Solid: The Twin Snakes serinin küresel çapta açılışını temsil ediyor diyebiliriz. 2004 senesinde Kuzey Amerika, Japonya ve Avrupa’da sayılı gün aralıkları ile çıkış yapan oyun gizliliği temel almasını yanında çare kalmadığında sonuna kadar aksiyonu destekliyor.

Styx

Saklanmak, çalmak, suikasta uğratmak ve bunun gibi uğraşları olan Styx’i oynadığımız yapım tamamen Styx’in gizliliği üzerinden yürüyor. 2014 yılında Cyanide Studios’un imzasıyla piyasaya sürülen yapımda saklanmak için kiloyla opsiyonunuz olmakla beraber ölmemek bunların en önde geleni.

Watch Dogs

Ubisoft’un 2014 yılında piyasaya sürdüğü yapım çıkışıyla birlikte büyük tepki toplamıştı. Tepkinin ana sebebi ise oyuna uygulanan downgrade’ler yani kalite azaltmaları idi. İkinci yapımı ile oyunculara seriye karşı farklı bir bakış açısı kazandırmış olsa da hâlâ harcanan potansiyel olarak görülmekte.

Thief

Geliştiriciliğini Eidos-Montréal’in üstlendiği Thief 2014 yılında çıkış yaptı. Oyun dünyasının zirve yapımlarının çıktığı 2013’ten sonra adının çok da yaygın olmaması onu kesinlikle kötü bir oyun yapmıyor. The Master Thief Garret’ı oynadığımız yapımda yapmanız gereken tek bir şey var: Çalmak.

The Legend Of Zelda: Breath Of The Wild

2017’de Nintendo konsollarına yaptığı çıkış -ki Nintendo özel bir yapımdı- sonrasında kendi hayran kitlesini toplamıştı. Bir açık dünya macera oyunu olarak karşımıza çıkan The Legend of Zelda: Breath of the Wild Hyrule Krallığı’nda Link ile atıldığımız maceraları konu alıyor.

Batman: Arkham Asylum

Batman’e farklı bir bakış açısı olarak Rocksteady Studios’un geliştiriciliğini üstlendiği yapım 2010 senesinde çıkış yaptı. Publisher rolünde Warner Bros’un bulunduğu yapım fizik motorunun Assasin’s Creed’e aşırı benzemesi ile de dikkat çekmişti.

Shadow of War

Shadow of Mordor sonrasında Celebrimbor’un ruhununa hizmet ettiğimiz yapım 2014 yılında çıkış yapmıştı. Önceki oyuna göre bu yapıma çok daha çeşitli içerikler katan Monolith Productions’ın Warner Bros ile yürüttüğü proje beğeniyle karşılanmıştı.

Dishonored

FPS ve yüksek tempolu bir aksiyon oyunu Dishonored. 2012 yılında yaptığı çıkış sonrasında mütevazı bir oyuncu kitlesi ile hayatına devam eden yapım Bethesda’nın altındaki Arkane Studios tarafından geliştirilmişti.

Tom Clancy’s Splinter Cell Conviction

Tom Clancy’nin nadir online olmayan yapımlarından biri olan Splinter Cell Conviction da 2010 senesinde piyasaya giriş yaptı. Gizlilik, aksiyon ve çatışmayı temeline alan yapım altında Ubisoft Montreal imzası taşıyor.

HITMAN 3

Absolution veya HITMAN yapımları ile de göz önünde olan markanın son yapımı HITMAN 3 2022 yılının ilk çeyreğinde çıkış yaptı. IO Interactive’in imzasıyla piyasaya sürülen yapım gizlilik, suikast ve bunun gibi mekanikleri çeşitli ögeler ile mümkün kılmasıyla öne çıkıyor.

Prince of Persia

Zaten Assasin’s Creed hakkında bir liste yaparken Prince of Persia’dan söz etmemek çok büyük ayıp olurdu. Ubisoft Montreal’in geliştiriciliğini üstlendiği TPS aksiyon oyunu Assasin’s Creed’in ebeveyni diyebileceğimiz bir seri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir