Kadir Şeker yarın hakim karşısına çıkacak: Tahliye bekleniyor

Yarın tekrar hakim karşısına çıkacak Kadir Şeker’in tahliye edilmesi bekleniyor.

Kadir Şeker, 5 Şubat 2020’de merkez Selçuklu ilçesi Kosova Mahallesi’ndeki parkta duyduğu tartışma sesleri üzerine bir bayanın şiddet gördüğünü düşünmüş, çifti ayırmaya çalışmıştı.

Bu sırada Özgür Duran’ın kelamlı ve fiziki müdahalesiyle karşılaşan Kadir Şeker ile ortasındaki boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yaralanan Duran, hastanede hayatını kaybetmişti.

Konya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Şeker’e, “kasten öldürme” kabahatinden müebbet mahpus cezası verilmiş, Şeker’in cezasını haksız tahrik nedeniyle 15 yıla, âlâ hal indirimiyle de 12 yıl 5 aya düşürülmüştü.

DAHA FAZLA İNDİRİM TALEP EDİLDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekçeli kararın açıklanmasının akabinde Konya Bölge Adliye Mahkemesi’ne ‘haksız tahrik’ indiriminin en üst sondan uygulanması gerektiğini bildirerek, itirazda bulundu. Kadir Şeker’in avukatları da karara itiraz edip, olayın legal müdafaa olduğunu belirtti.

Bölge Adliye Mahkemesi, lokal mahkemenin kararını onayladı. Bunun üzerine evrak temyiz için Yargıtay’a gönderildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Kadir Şeker’e verilen 12,5 yıllık cezanın yüksek olduğunu belirterek, 1’inci Ceza Dairesi’nden cezanın bozulmasını istedi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen mahpus cezasının temyiz istemiyle ilgili incelemesini tamamladı.

Kararda, Türk Ceza Kanunu’nun 29. hususu uyarınca yapılan uygulama sırasında tahrikin derecesi ve yoğunluğu da gözetilerek azami hadde yakın bir indirimle cezanın belirlendiği, 12 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılan Şeker hakkında daha fazla indirim yapılması gerekçesiyle bozulmasına karar verildiği belirtildi.

YENİDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Yargıtay, Şeker lehine tahrik kararlarının en üst düzeyde uygulanmasına hükmedip belgeyi mahallî mahkemeye gönderme kararı aldı.

Bu kararın akabinde Şeker, yarın tekrar hakim karşısına çıkacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.