Josep Borrell: Ukrayna savaşının sonuçlarından telaşlıyım

Avrupa Birliği (AB) Dış Bağlar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya-Ukrayna savaşının sonuçlarına ait konuştu.

Borrell, ortaya çıkacak tablodan “çok endişe” duyduğunu söyledi.

Brüksel’de gerçekleştirilecek AB Dışişleri Bakanları ve AB-Kanada Ortak Bakanlar Komitesi toplantıları öncesinde basın toplantısı düzenleyen Borrell, elektrik ve besin fiyatlarındaki artışlar nedeniyle derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalınacağını belirtti.

“Elektrik ve besin fiyatlarındaki artışlar…”

Rusya-Ukrayna savaşının bütün dünyadaki sonuçları konusunda “çok endişeli” olduklarına işaret eden Borrell, “Elektrik ve besin fiyatlarındaki artışlar nedeniyle derin bir ekonomik krizle karşı karşıya kalacağız.” diye konuştu.

Borrell, bu krizin uygulamaya konulan yaptırımlardan değil, savaşın kendisinden kaynaklandığına dikkati çekti.

“Hepsini ikna etmem gerekiyor”

Rusya’nın Ukrayna buğdayının ülkeden çıkmasına ve pazara erişmesine mahzur olduğunu anlatan Borrell, bu mevzuların da toplantıda ele alınacağını söyledi.

Borrell, bir gazetecinin Macaristan’ın AB’nin yeni yaptırım paketine yönelik konumunu sorması üzerine, “AB’nin 27 üyesi var ve hepsini ikna etmem gerekiyor.” dedi.

Petrol tedariki sorunu

Birtakım AB ülkelerinin deniz kontağı olmadığını, tankerlerle petrol tedarik edemediğini ve güç konusunda daha bağımlı olduğunu hatırlatan Borrell, bu ülkelerin başkalarından daha fazla sorun yaşadığını belirtti.

Borrell, bu ülkelerin petrol tedarik etmelerinin tek yolunun Rusya’dan gelen boru sınırları olduğunu anımsatarak, toplantıda bu bahsin da tartışılacağını, “tıkanıklığı” gidermek için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

“Rusya’ya karşı birleşik bir cephe oluşturmak için…”

Birtakım üye ülkelerin güç konusundaki özel durumlarının anlaşılması gerektiğini tabir eden Borrell, “Rusya’ya karşı birleşik bir cephe oluşturmak için” uğraş gösterilmesinin değerine işaret etti.

“AB yaptırımları tek üye tarafından bloke ediliyor”

Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, AB Dışişleri Bakanları toplantısına girişte, AB’nin Rusya’ya petrolüne yaptırım uygulamasının tek bir üye tarafından bloke edildiğini söyledi.

AA’nın haberine nazaran, Landsbergis, “Birliğin tamamı bir üye devlet tarafından rehin tutuluyor. Rehin alınmayı kabul edemeyiz.” sözünü kullandı.

AB Komitesi, ay başında üye ülkelere Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi taslağını göndermişti.

AB’de yeni yaptırım hazırlığı

Pakette, Rusya-Ukrayna savaşında yer alan yüksek rütbeli subaylar ve kimi şahısların yaptırım listesine eklenmesi, Rusya’nın en büyük bankası olan Sberbank ve başka 2 bankanın milletlerarası ödeme sistemi SWIFT’ten çıkarılması, Rus devletine ilişkin 3 kanala yayın yasağı uygulanması, Rusya’nın danışmanlık hizmetlerine erişiminin kesilmesi, Rusya’dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine eser tedarikinin de yıl sonuna kadar kademeli olarak kaldırılması yer alıyordu.

AB Kurulu, birtakım üye ülkelerin zıt tavrı nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde kimi değişiklikler yapmış, Macaristan, Slovakya ve Çekya’ya Rusya’dan petrol ithalatında ek müddet tanımıştı.

Kelam konusu ödünlere karşın hala Macaristan ikna edilemedi. AB yaptırımlarının yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin oy birliği gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.