İtalya’da Draghi hükümetinin bahtı çarşamba günü belirli olacak

Koalisyon ortaklarından 5 Yıldız Hareketinin (M5S), 14 Temmuz’da parlamentodaki bir oylamada hükümetin sunduğu ekonomik yardım paketine dayanak vermemesiyle başlayan ve bunun üzerine Draghi’nin istifasını vermesiyle derinleşen hükümet krizinde gözler, Draghi’nin Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın talebi doğrultusunda çarşamba günü parlamentoda yapacağı konuşmalara çevrildi.

İtalyan basınına yansıyan haberlere nazaran Başbakan Draghi, 20 Temmuz’da evvel parlamentonun üst kanadı Senatoya, akabinde da alt kanadı Temsilciler Meclisine hükümet kriziyle ilgili bilgi verecek. Draghi’nin konuşmalarının akabinde her iki kanatta itimat oylaması yapılacak.

Draghi hükümetinin geleceği bu konuşma ve itimat oylamalarıyla şekillenecek. Mevcut parlamento dağılımında Draghi hükümeti M5S partisinin takviyesine gerek duymadan güvenoyu alabiliyor.

Draghi’nin parlamentodan güvenoyu aldıktan sonra hükümetini M5S olmadan sürdürebileceği ya da istifa kararının ardında duracağı konuşulan siyasi senaryolar ortasında yer alıyor.

Gündemdeki bir öbür senaryo ise erken seçime gidilmesi ihtimali. Başbakan Draghi’nin çarşamba günü parlamentoda güvenoyu almasına karşın istifa kararında diretmesi halinde, Cumhurbaşkanı Mattarella’nın parlamentoyu feshederek olağanda 2023’ün birinci aylarında yapılması gereken genel seçimleri öne alabileceği belirtildi. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde seçimlerin eylülün son haftası ya da ekim başında yapılabileceği belirtiliyor.

– Siyasi kulislerde hareketlilik sürüyor

Hükümet krizini başlatan parti olan M5S içinde hükümette kalıp kalmama tartışmasının partide bölünmeye yol açabileceği söz ediliyor.

M5S başkanı Giuseppe Conte’nin, cumartesi yaptığı açıklamada, Draghi’den yapılmasını istedikleri 9 unsurluk taleplerine karşılık alamazlarsa hükümette devam etmeyeceklerinin işaretini vermesi parti içinde tartışma yarattı. M5S’nin hükümette yer almak isteyenlerle istemeyenler ortasında bölünebileceği basına yansıdı.

Draghi hükümetinin kurulmasına öncülük eden koalisyonun küçük ortaklarından Italia Viva Partisi (IV), Draghi’nin vazifesinde kalması için açtığı imza kampanyasında 90 bin kadar imza topladı.

IV başkanı Matteo Renzi, Yabancı Basın Derneğinde yaptığı açıklamada, hükümetin geleceği konusunda optimist olduğunu ve Başbakan Draghi’nin misyonda kalması gerektiğini söyledi.

Koalisyonun ortaklarından sağ partiler Forza Italia ve Lig’in başkanları ise dün bir ortaya gelerek ortak bir karar aldı. Forza Italia önderi Silvio Berlusconi ve Lig Partisi başkanı Matteo Salvini, mevcut hükümetin, krizi başlatan M5S ile yola devam etmemesi konusunda anlaştı.

Bu ortada, Draghi’nin misyonda kalmasını isteyen belediye liderlerinin sayısı da artıyor. Başşehir Roma dahil Milano, Floransa üzere büyük kentlerin de olduğu bin kadar belediye liderinden Draghi’ye misyonda kalması istikametinde davet yapıldı.

Diğer yandan Milano üzere ülkenin pek çok kentinde Draghi’ye dayanak şovları düzenlendi.

Mario Draghi liderliğindeki geniş iştirakli koalisyon hükümeti, Kovid-19 salgının yol açtığı sıhhat ve ekonomik kriz şartlarında ulusal birlik hükümeti olarak 13 Şubat 2021’de vazifeye gelmişti. Draghi hükümetine İtalyan parlamentosunda temsil edilen 10 siyasi parti dayanak veriyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.