İsveç’te genel seçimler: Başbakan Andersson liderliğindeki Toplumsal Demokrat Parti birinci çıktı

Ülkede 7 milyon 700 bin seçmenin sandık başına gittiği seçimlerde oy kullanma süreci lokal saatle 20.00’de (TSİ 21.00) sona erdi.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin yayımladığı resmi olmayan sandık başı anket sonuçlarına nazaran, sol bloktan Toplumsal Demokrat Parti yüzde 29,3 oy aldı. Bloktaki başka partiler Yeşiller ve Etraf Partisi (MP) yüzde 5,8, Sol Parti ise yüzde 7 oy elde etti. Seçim öncesi sağ blokta yer almayacağını ve sol blokla hareket edeceğini söz eden Merkez Partisi yüzde 7,7 oy aldı.

Ana muhalefetteki ölçülü Muhafazakar Parti yüzde 18,8 oy alırken, bloktaki başka partiler Liberal Parti yüzde 4,7, Hristiyan Demokrat Partisi yüzde 5,2 oy topladı.

Seçimlerde çok sağ görüşlü İsveç Demokratlar Partisinin (SD) oy oranını yüzde 20,5’e kadar yükseltmesi dikkati çekti. SD, ülkenin en büyük ikinci partisi durumuna yükseldi. SD, 2018 seçimlerinde yüzde 18’lik oy oranı ile ülkenin en büyük üçüncü partisi olmuştu.

Resmi olmayan sonuçlara nazaran, sağ blok partiler 49,2, mevcut durumda azınlık hükümeti ile iktidardaki sol blok partiler ise 49,8 oy aldı. 349 sandalyeli parlamentoda sağ blok partileri 173 milletvekili, sol blok partileri de 176 milletvekili çıkartma hakkı kazandı.

İsveç medyasında yer alan yorumlarda, seçimlerin bu sonuçlarla bitmesi halinde Toplumsal Demokrat Parti önderliğinde kıl hissesi farkla bir hükümet kurulabileceği kaydedildi.

Sosyal Demokrat Parti’nin Merkez Partisi ile azınlık hükümeti kurma teşebbüsünde bulunacağı ve buna Sol Parti ve Yeşiller ve Etraf Partisi’nin dışarıdan takviye vereceği ön görülüyor.

Öte yandan ana muhalefet ölçülü Muhafazakar Partisi’nin de Liberal Parti ve Hristiyan Demokrat Partisi ile azınlık hükümeti kurmaya çalışacağı ve bu hükümete çok sağcı SD’nin dayanak vereceği öne sürülüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.