İran’ın ABD’den nükleer muahedede teminat ısrarı sürüyor

ABD’nin CBS televizyonunda yayınlanan “60 Dakika” programında konuşan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkesinin nükleer muahede konusundaki tavrı ve Tahran ile Washington ortasındaki dolaylı müzakereler hakkındaki sorulara karşılık verdi.

ABD’nin 2015’te imzalanan nükleer mutabakattan tek taraflı çekildiğini ve bu nedenle Washington idaresine güvenemeyeceklerini söyleyen Reisi, “İyi ve adil bir muahede olacaksa biz muahedeye varma konusunda önemli oluruz. Muahedenin muhakkak kalıcı olması gerekiyor. (ABD’nin mutabakattan ayrılmayacağına dair) Garantilerin olması gerekiyor.” değerlendirmesini bulundu.

Reisi, İran ile ABD ortasında dolaylı devam eden nükleer görüşmelerden muahede çıkması halinde İran’da tutuklu Amerikan vatandaşlarının özgür bırakılıp bırakılmayacağına dair soruya “ABD’de hapsedilen İran vatandaşları da var. Amerikalılara bu hususları nükleer görüşmelerden başka olarak yürütülebileceğimizi söyledik. Bu bir insanlık meselesidir. Bu müzakere edilebilir.” karşılığını verdi.

“BİDEN’LA BİR GÖRÜŞMENİN OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM”

New York’taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Heyetinde ABD Lideri Joe Biden ile yüz yüze bir görüşme ihtimalinin sorulması üzerine Reisi, “Böyle bir görüşmenin olacağını düşünmüyorum. Onunla bir ortaya gelmenin yahut konuşmanın yararlı olacağına inanmıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

BİDEN İDARESİNİN TRUMP’TAN FARKI YOK

Biden idaresinin, 2018’de ülkesini nükleer muahededen tek taraflı çeken eski ABD Lideri Donald Trump’tan farkı olmadığını söyleyen Reisi, “ABD’deki yeni idare, Trump idaresinden farklı olduklarını sav ediyor. Bize bildirilerinde bunu söylediler fakat uygulamada rastgele bir değişikliğe şahit olmadık.” dedi.

Reisi, İran’da 1988’de “siyasi muhaliflere” karşı gerçekleşen toplu idam kararlarında rol sahibi olduğu argümanlarının sorulması üzerine, “İran’da kabahat işleyen herkes resmi mahkemelerde yargılanır ve yaptıklarının cezasını çeker. Bu bireyler insanlara suikastlar düzenliyordu. O yüzden başlarına gelenler, yaptıklarıyla tam orantılıydı.” halinde konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.