iPhone kullanıcıları dikkat: İşte iOS 16 güncellemesi almayacak olan modeller…

Apple, yeni işletim sistemi güncellemelerine yenilik katmaya devam ediyor. Şirket, Haziran ayındaki Worldwide Developers Conference 2022’de (WWDC) iOS 16’yı tanıtacak.

Lakin ortaya çıkan yeni sızıntılara nazaran iOS 16 alamayacak üç büyük iPhone modeli aşikâr oldu. Sızıntılara nazaran iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE (1. nesil) güncellemeden yararlanamayacak.

ShiftDelete’in aktardığı habere nazaran; Apple, iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modellerini 25 Eylül 2015 tarihinde piyasaya sürdü. 21 Mart 2016’da ise şirket, görünümünü iPhone 5s’ten, donanımını ise iPhone 6s’ten alan iPhone SE 1’i duyurdu.

Günümüzde neredeyse 7 yaşında olan bu telefonlar, artık nispeten eski modeller olarak bedellendiriliyor.

Elbette şu an için bu telefonların iOS 16 alamayacağı şimdilik sırf bir savdan ibaret. Apple şimdi hususa ait resmi bir açıklama yapmadı. Lakin nitekim de söylendiği üzere bu aygıtların güncellemeye hak kazanamaması, yaşları ve donanımları itibariyle çok muhtemel görünüyor.

-iPhone 6s

-6s Plus

-SE 1. Jenerasyon

IPHONE 6S, 6S PLUS VE SE 1. KUŞAK NEDEN GÜNCELLEME ALMAYACAK?

Apple’ın eski kabul edilebilecek iPhone 6s, 6s Plus ve SE (1. nesil) modellerine güncelleme talihi sunmamasının ana sebebi, aygıtların dahili bileşenlerinin artık iOS’u aktif bir halde çalıştıramamasıdır. Apple dilerse bu aygıtlara güncelleme hakkı verebilir. Lakin bu, kullanıcı tecrübesini önemli bir biçimde tesirler.

Telefonda bariz bir yavaşlama görülür, uygulamalarda çökmeler meydana gelir. Münasebetiyle şirket bu türlü bir şeyi tercih etmeyeceği için kullanıcılarına son güncellemeyi vermeyebilir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.