İnternetteki konut ilanları artık Maliye’ye bildirilmek zorunda

Resmî Gazete’de yayınlanan Vergi Yöntem Kanunu Genel Bildirimine nazaran, internetteki gayrimenkul satış ve kiralama ilan bilgilerinin bildirimine ait düzenleme yapıldı.

Buna nazaran, elektronik ticaret için aracılık hizmeti verenlerin, toplumsal ağ siteleri ile internet ortamındaki içerikler için yer sağlayanlar üzerinden verilen ilanlara ait Gelir Yönetimi Başkanlığına (GİB) bildirimde bulunması zarurî olacak. Bu bildirimler aylık devirler hâlinde yapılacak. Bildirimlerde, ilanın yayımlandığı internet adresi, ilanı veren bireylerin ismi ve soyadı, unvanı, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler ismine gerçekleştirilen satış/tahsilat meblağı ile GİB tarafından belirlenecek öteki ayrıntılar yer alacak. GİB, ilana husus edilen gayrimenkule ait daha ayrıntılı bilgi verilmesini de isteyebilecek.

BİRİNCİ BİLDİRİMLER HAZİRANDA
Vatandaşlar da GİB’e bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı sitelere vermek zorunda olacak. Birinci bildirim, haziranda birinci defa verilecek ilanlar için 1 Ağustos’a kadar, hala yayında olanlar için ise 31 Ağustos’a kadar yapılacak. Sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ait bildirim, izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek. Öte yandan, bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenler ile eksik yahut aldatıcı bilgi verenlere Vergi Yöntem Kanunu kapsamındaki cezalar uygulanacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.