İngiltere’de sıcak hava uyarısı: “Kırmızı alarm” verildi

İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, pazartesi ve salı günü ülkenin birtakım bölgelerinde hava sıcaklıklarının rekor düzeye ulaşmasının beklendiği duyuruldu.

Tehlikeli hava kuralları nedeniyle “kırmızı alarm” yayınlandı.

Alarmın başşehir Londra’dan Manchester ve York’a kadar uzanan bölgeleri kapsadığı söz edildi. Sıcaklıkların birinci sefer 40 dereceye ulaşmasının beklendiği vurgulanırken, öngörülen sıcaklıklar “olağan dışı” olarak nitelendirildi. Çok sıcaklıkların altyapıyı etkileyebileceği ve olumsuz sıhhat şartlarına yol açabileceği konusunda ihtarda bulunuldu. Önümüzdeki hafta hava sıcaklıklarının 25 Temmuz 2019’da Cambridge Üniversitesi Botanik Bahçesi’nde İngiltere’nin şimdiye kadarki rekor sıcaklığı olarak kaydedilen 38.7 dereceyi geçmesinin beklendiği belirtildi.

“40 DERECEYE ULAŞIRSAK BU İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ARTIK BİZİMLE OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Meteoroloji Ofisi Sözcüsü Grahame Madge, yüksek sıcaklık ihtarını “potansiyel olarak çok önemli bir durum” olarak nitelendirdi. Madge, pazartesi ve salı günü sıcaklıkların 40 dereceye ulaşmasının “tarihi” bir an olacağını söyledi. Madge ayrıyeten, “40 dereceye ulaşırsak bu iklim değişikliğinin artık bizimle olduğunu gösteriyor. Bu üzere durumlar, iklim değişikliği nedeniyle çok daha mümkün hale geliyor” dedi.

“ULUSAL BİR ACİL DURUM”

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı (UKHSA), Meteoroloji Ofisi’nin hava sıcaklıklarıyla ilgili verdiği uyarıyı “ulusal bir acil durum” olarak nitelendirdi. Çok sıcak havanın sıhhat ve toplumsal bakım sistemini etkileyebileceğine, yalnızca risk kümelerinde olan insanların değil, birebir vakitte sağlıklı insanların da hastalık ve hayati tehlike riskiyle karşılaşabileceğine dikkat çekildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.