İHA: İstanbul’da ‘İran’ operasyonu… Suikast şebekesi çökertildi

İran İhtilal Muhafızları Ordusuna mensup subayların gizemli ve kuşkulu vefatlar silsilesi devam ederken, son olarak DMO’nun kilit isimlerinden Albay Hassan Said Khodaei‘nin geçen ay Tahran’da suikasta uğraması büyük yankı uyandırmış, Khodaei’nin vefatından İsrail’i sorumlu tutan İran misilleme arayışına girmişti. Taarruza yanıt verme arayışına giren İran’ın, Tel-Aviv ile Tahran ortasındaki çekişmeyi Türkiye derinliğine taşıma gayesinde olduğu söz edilmişti.

Son periyotta İranlı bilim adamlarına ve Albay Hassan Said Khodaei’ye yönelik suikastler Tahran-Tel-Aviv sınırında tansiyonu tırmandırırken, İran İstihbaratınca yönlendirildiği tez edilen bir hücrenin, İsrailli turistlere suikast düzenlemek üzere ‘işinsanı’, ‘turist’ ve ‘öğrenci’ kılığında Türkiye’ye gönderildiği sav edildi.

Tetikçilerin de ortalarında olduğu öne sürülen hareket timinin, İstanbul’da kimi günü birlik konutlara ve Beyoğlu Kuloğlu Mahallesindeki bir otele yerleşerek, İsrailli kümeleri izleyip faaliyetlerini yakın takibe aldıkları tespit edildi.

İran ismine çalışan silahlı hücre ağına mensup bireylerin tamamının İranlı olmadığı ve içlerinde birtakım mahallî ögelerin da bulunduğu tez edildi.

Bu sırada aksiyon planı arayışında oldukları saptanan ve kaç kişi oldukları şimdi resmi makamlarca açıklanmayan suikast şebekesi, Türk güvenlik ünitelerince uzun müddettir takibe alınarak ülkedeki her hareketi mercek altında tutuldu.

Suikast silahları ile birlikte günü birlik meskenlere ve Beyoğlu’ndaki bir otele yerleşen İran hücresine yönelik Perşembe günü gece vakti baskın yapıldı.

Saldırı tasarlayan İranlılar, gözaltına alındı.

Muhtemel bir saldırıyı güvenlik üniteleri engellerken, hareketin gayesinin ise son devirde olumlu adımlar atılan ve 15 yıl ortadan sonra olağana dönen Türkiye-İsrail bağlarını rayından çıkarmak olduğu argüman ediliyor.

Yıllar sonra başlayan diyaloğun akabinde İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog bu yılın başlarında Ankara’yı ziyaret etmiş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da geçen ay İsrail’e ziyaret gerçekleştirmişti. İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in de 23 Haziran Perşembe günü Türkiye’ye ziyaret gerçekleştireceği duyurulmuştu.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Said Khodaei’nin geçen ay konutunun önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesinin akabinde İsrail’e karşı misilleme arayışında olduğu bedellendirilen İran’ın, iki taraf ortasındaki çekişmeyi Türkiye’ye taşıma arayışında olduğuna işaret ediliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.