Gülşen’in konut mahpusu davasında yeni gelişme! Konut mahpusu cezası bakın ne kuralıyla kaldırıldı

Nisan ayında verdiği bir konserde İmam hatiplilere yönelik söylediği kelamlardan ötürü hakkında soruşturma başlatılan müzikçi Gülşen hakkında flaş karar… Mesken hapsine çarptırılan müzikçi hakkında son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. Gelen son dakika bilgisine nazaran, hakkında 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle iddianame hazırlanan müzikçi, mahkemenin ‘ev hapsi’ kararı ’ev hapsi’ formundaki isimli denetim önlemi kaldırıldı.

GÜLŞEN HAKKINDA FLAŞ KARAR

Ev mahpusu kararının akabinde Gülşen’in avukatı Emek Emre, iddianamenin İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin akabinde konut hapsinin kaldırılması için talepte bulunmuştu. Talebi üst mahkeme kıymetlendirdi. İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Ağustos tarihinden beri konut mahpusunda olan Gülşen’in mesken hapsinin kaldırılmasına karar verdi.

İMZA ATMA KURALI GETİRİLDİ

Mahkeme münasebetinde, sanığa yüklenen kabahatin niteliği ve sanığa yüklenen TCK 216/1. unsuru kapsamındaki kabahatin cezasının alt ve üst sonlarının 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezasını öngörüyor olması, sanık hakkında devamına karar verilen konutu terk etmemek biçimindeki isimli denetim önleminin mahiyeti, CMK 109. husus uyarınca “konutu terk etmemek yükümlülüğü altında geçen her iki gün, cezanın mahsubunda bir gün olarak dikkate alınır” halindeki yasal düzenleme ve cürümde ve cezada orantılılık prensibi daima birlikte değerlendirildiğinde, sanık avukatlarının itirazlarını kısmen kabul ettiğini belirtti. Ayrıyeten mahkeme, Gülşen hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmasına ve en yakın karakola her hafta perşembe günü imza atma koşulu da konuldu.

NE OLMUŞTU?

30 Nisan’da İstanbul’da verdiği konserde “İmam hatipte okumuş daha evvel kendisi, sapıklığı oradan geliyor” diyen Gülşen, hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı. 25 Ağustos’ta polis tarafından konutunda gözaltına alınan Gülşen, basın Kabahatleri Soruşturma Ofisi savcısına tabir verdi. Müzikçi sözünde “Ben 25 yıllık sanatçıyım. Benim müzisyen çalışma arkadaşlarım var. Bu kümeyle birlikte konserlerde sahne alırım. Benim takımımda klavye müzisyeni olarak yer alan Miraç isimli arkadaşımın lakabı imamdır. Ayrıyeten arkadaşlara kendi ortamızda aptal, salak, sapık olarak şakalaşırız. Talihsizlik olarak bu iki söz bir ortaya gelmiştir. Arkadaşımız imam hatipte okumamıştır. Kümede tüm arkadaşlarımın lakabı mevcuttur” dedi.

EV HEPSİ KAİDESİYLE TAHLİYE EDİLDİ

Şarkıcının avukatı Emek Emre, İstanbul Nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmek üzere tutukluluğun kaldırılması talebiyle itiraz dilekçesi sunuldu. İtirazı üst mahkeme olan İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi kıymetlendirdi. Müzikçi Gülşen’in itirazını pahalandıran mahkeme, 29 Ağustos’ta konut mahpusu kuralıyla tahliye kararı verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.