Göcek’te 60 Milyonluk Villaya Karşı Kanada ve ABD’den Kira Geliri Hesaplaması Ekonomi Öğretti

ABD’de bölge bölge ev fiyatları öğrenmemizde, 2000’lerin başında Miami’den ev alan ünlüler rol oynarken, 2023’te Ümraniye ve Bağcılar’daki evler katkı sağladı. Sonuçta evinizden Florida sahillerini izlemek ile köprü trafiğinin durumunu görebilmek aynı fiyata geliyordu. Bu kez Göcek’te villa bakan kullanıcının Kanada karşılaştırmasına denk geldik.

Ümraniye mi, Miami mi? Bağcılar mı, Atlanta mı? Kadıköy mü, Fransa mı? Ekonomide enflasyonla birlikte ev fiyatlarındaki yükseliş bizlere küresel bir vizyon sağladığı için mutlu olmalıyız.

Sonuçta hem dünya çapında ev fiyatlarıyla yarışıyoruz, hem de dünyadaki ev fiyatlarını öğreniyoruz. Alamıyoruz kısmını küçük bir detay olarak görüyoruz.

Ev fiyatı görünce dayanamıyoruz. Çünkü ev denince alamasa da bakan, satmasa da ilana çıkan bir toplumuz. İnşaat izlemek gibi genetik bir durum bu.

Bu kez bir kullanıcının Göcek’te, fiyatından lüks olduğunu anladığımız, baktığı villa radarımıza yakalandı.

“Konut fiyatları dolar bazında çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Türkiye reel ölçüde bu kadar değer üreten bir ülke değil. inşallah bir sıkıntı çıkmaz.”

Eşim, Göçekte güzel bir sitede satılık ev görmüş emlakçı ile iletişime geçtik. Evlerin satış rakamı 52 Milyon TL ile 64 Milyon TL. Tüm samimiyetimle yazıyorum, Toronto’da aylık 5.750 dolar gelirli dairem daha ucuz. O para ile 4-5 tane Amerikan ev alırsın. min 10.000 dolar gelirin olur, üstüne o evleri hipotek gösterip bir o kadarda kredi çekip yatırım yaparsın. Konut fiyatları dolar bazında çok yüksek olduğunu düşünüyorum. Türkiye reel ölçüde bu kadar değer üreten bir ülke değil. inşallah bir sıkıntı çıkmaz.

Yurt dışında yaşayan ya da fiyatlara hakim olanların yorumları dikkat çekerken,

Tek sorun ev fiyatlarında değildi.

Matematik ya da finansal okur yazarlık önemliydi.

Fiyatı normal bulanlar da oldu.

Yurt dışında vatandaşlık için de ev fiyatları izleniyordu.

Finansal okur yazarlık demiş miydik?

Sistemsel sorunlara da dikkat çekiliyordu.

Siz ev fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx