Gazze’deki Umut Köprüsü Engelliler Okulu için yardım daveti

İsrail’in hukuk tanımaz taarruzlarından sonra engelli kalan çocukların sayısının artmasıyla büyük bir gereksinim haline gelen eğitim açığını kapatacak projede sona gelindi. Otistik, felçli, bedensel engelli, işitme, görme ve duyma engelli yüzlerce çocuğun kentte eğitim alabileceği okul sayısının yetersiz olması yetkilileri kara kara düşündürürken mevcut faaliyet gösteren kurumların faaliyetlerini artık yürütemeyecek hale gelmesiyle sistem uygunca tıkanma kademesine geldi.

“UMUDA KOŞAN ÇOCUKLAR ENGELLİLER OKULU” PROJESİ

Kaidelerin böylesine ağır olduğu Filistin’de, çocuklar için, bilhassa de engelli çocuklar için, eğitimde yeni bir umut kaynağı olacak proje başlatmanın heyecanı ve coşkusunu yaşanıyor.

Deniz Feneri Derneği Gazze’de son derece sıkıntı koşullar altında, engelli çocuklar için hayata tutunacakları ve yeni hayatlara koşacakları bir umut olacak, 250 engelli yavrumuzun eğitim göreceği ve rehabilitasyon hizmeti alabileceği tam teşekküllü çağdaş bir engelli okulu inşa etmek için harekete geçti. Umuda koşan çocuklara umut olacak, umutla hayat ortasında köprü olacak bir okul inşa etmek için kollar sıvandı.

Zihinlerdeki manileri aşıp kalpleri merhamet hisleriyle Türkiye’nin düzgünlük elini uzatıp umutla koşan Filistinli çocukların hayalleri yeşertilecek. Farklılıklarına hürmet duyulan, ötekileştirmeden, ayrıştırmadan engelli çocukları oldukları üzere kabul ederek eğiten, donatan, rehabilite eden ve topluma kazandıran; sonraki hayatlarında özgüvenle hayata tutunarak üreten, toplumun öbür üyeleri üzere hürmet görerek hayatlarını idame edecek öğrenciler yetiştiren tam teşekküllü bir okul inşa etmek en büyük amacın olduğu bir proje.

PROJEYİ ÖZ-SAĞLIK İŞ SENDİKASI ÜSTLENDİ

650 bin nüfuslu Gazze’de 1050 m2 içinde 250 öğrenci kapasiteli okulda İlkokul ve Ortaokul seviyesinde eğitim Erkek – Kız olarak 18 derslikte eğitim verilecektir. JUSOOR AL- AMAL isimli kuruluşun işletmesini üstleneceği projenin toplam maliyeti ise 390 bin 230 Euro olacak. Projeyi ise Türkiye’nin en büyük personel konfederasyonu olan Hak-İş’e bağlı Öz-Sağlık İş Sendikası üstlendi. Proje maliyetinin tamamını karşılayacak olan Öz-Sağlık İş Sendikası, yaptığı bağışla Filistin davasının ve mazlum Gazze halkının yanında olduğunu gösterdi.

Engelliler okulu projesinde ayrıyeten yemekhane, Kütüphane, Yönetimci ofisler, Sınıflar, Rehabilitasyon sınıfı, Terapi sınıfı, Bilgisayar sınıfı, Lavabo ve tuvaletlerden oluşuyor. Öz-Sağlık İş Sendikası önderliğinde Gazze’de yapılacak olan engelli çocuklar okul inşası protokolü, Deniz Feneri Derneği ve HAK-İŞ’in iştirakiyle imzalandı. Genel Lider Devlet Sert, Deniz Feneri Derneği ile gerçekleştirilecek olan Filistin-Gazze Umuda Koşan Çocuklar Engelliler Okulu inşa protokolü imza merasimine, HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Lideri Mahmut Arslan ile birlikte katıldı.

“ENGELLİ ÇOCUKLAR HAYATA TUTUNACAK”

Öz Sıhhat İş Sendikası Genel Lideri Devlet Sert; Gazze’de 250 engelli çocuğun eğitim göreceği ve rehabilitasyon hizmeti alabileceği tam teşekküllü çağdaş bir okul inşa edeceklerini belirterek, bu okulun imali için Deniz Feneri Derneği ile iş birliği yaptıklarını söyledi. İnşa edilecek okulla Gazze’de engelli çocukların hayata tutunacaklarını ve yeni hayatları koşacaklarını tabir eden Sert, okulun finansmanını peşin olarak sağlayarak en kısa müddette tamamlanmasını istediklerini vurguladı.

Deniz Feneri Derneği Lideri Cengiz ise kendisinin de bir engelli babası olduğunu belirterek, “Gazze’de Umuda Koşan Çocuklar, Engelliler Okulu” inşa iş birliği protokolü imzalamanın memnunluğunu yaşadıklarını tabir etti.

İnşa edilecek okulun yalnızca bir eğitim yuvası olmayacağını birebir vakitte rehabilitasyon merkezi de olacağını da vurgulayan Cengiz, “Bu iyi proje, engelli çocuklarımıza vereceği hizmet kadar anne-babalarını da özgürleştirme bakımında da çok büyük misyonlar ifa edecek ve çok büyük hayır dualar alacaktır.” dedi.

“PROJE ZALİMLERİN ZULMÜNÜN, ATEŞİNİ SÖNDÜRECEK”

HAK-İŞ Genel Lideri Arslan, “Bu okulla Filistin’de, Gazze’de bütün meseleler çözülmüyor fakat karanlığa küfür etmektense bir tane mum yakmak gerekiyor. Biz bu okulla bir mum yakıyoruz. Oradaki mumlar inşallah büyüyecek, zalimlerin zulmünün ateşini söndürecek” dedi.

HAK-İŞ’in kardeş Filistin halkının hep yanında olacağını, Filistin topraklarında başşehri Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar çalışmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Öz Sıhhat İş Sendikamız ile Deniz Feneri Derneği hoş bir iş birliğine imza atıyor. Bu da bizi epeyce keyifli ediyor. Bu okulla Filistin’de, Gazze’de bütün meseleler çözülmüyor fakat bir karanlığa küfür etmektense bir tane mum yakmak gerekiyor. Biz bu okulla bir mum yakıyoruz. Oradaki mumlar inşallah büyüyecek, zalimlerin zulmünün ateşini söndürecek” dedi.

Konuşmaların akabinde, “Gazze’de Umuda Koşan Çocuklar, Engelliler Okulu” inşa iş birliği protokolü imzalandı. HAK-İŞ Genel Merkezinde, 1 Haziran 2022 tarihinde düzenlenen imza merasimine Genel Liderimiz Devlet Sert, HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan, Deniz Feneri Derneği Genel Lideri Mehmet Cengiz, Genel Lider Yardımcılarımız Mustafa Özüpek ve Remzi Karataş, HAK-İŞ Genel Sekreteri Eda Güner ve Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Fedai katıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.