Finlandiya Savunma Bakanı’ndan NATO üyelik süreci için Türkiye’ye “çözüm bulmaya hazırız” bildirisi

Finlandiya Savunma Bakanı Kaikkonen, Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaat sürecini ve ülkesinin savunma kapasitesini, Finlandiya Dışişleri Bakanlığının Helsinki’de düzenlediği medya ziyareti kapsamında ortalarında AA muhabirinin de bulunduğu bir küme gazeteciye kıymetlendirdi.

Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatında bulunma kararını İsveç’le eş vakitli aldığını belirten Kaikkonen, “NATO üyeliği için başvurmak Finlandiya’da tarihi bir andı. Bu, Avrupa’nın siyasi tarihi için de geçerli.” diye konuştu.

Kaikkonen, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın Avrupa güvenlik tertibini temelden bozduğunu söyleyerek “Askeri bir akına uğramamız ihtimalini gözeterek NATO üyesi olup güvenlik ve savunma takviyemizi en yüksek seviyeye çıkarma kararını son aylarda süratlice aldık.” dedi.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine bakışında büyük bir değişim olduğunu belirten Kaikkonen, son kamuoyu yoklamalarına nazaran Finlandiya’da NATO’ya katılmayı destekleyenlerin oranının yüzde 20’lerden yüzde 75’e çıktığını söyledi.

NATO ülkelerinin savunma harcamaları geçen yıl 1,2 trilyon dolara yaklaştı.

Kaikkonen, Finlandiya’nın 1990’lardan bu yana NATO’nun yakın bir ortağı olduğunu ve ülkesinin İttifak’la birebir bedelleri paylaştığını da belirterek Fin ordusunun NATO askerleriyle Balkanlar, Afganistan ve Irak’ta omuz omuza savaştığını, birçok NATO tatbikatına katkı sunduğunu anlattı.

Ülkesinde her yıl yaklaşık 20 bin genç bayan ve erkeğin askerlik hizmetine katıldığını belirten Kaikkonen, savunma kuvvetlerinin savaş vaktindeki gücünün ise 280 bin asker olduğunu söyledi.

Kaikkonen, Finlandiya’nın, savunma kapasitesini korumak ve geliştirmek için sistematik olarak yatırım yaptığını vurgulayarak “Şu anda savaş filomuzu 64 yeni F-35 savaş uçağıyla değiştirme sürecindeyiz. Finlandiya’da tüm toplum krize âlâ hazırlanmış durumda. Kapsamlı güvenlik anlayışımızın temelinde her duruma hazırlıklı olmak yatıyor.” diye konuştu.

NATO’ya müracaat sürecine ait ise Kaikkonen, “Tüm müttefiklerle yakın bir diyalog kurmayı dört gözle bekliyoruz ve sürecin süratle ilerleyeceğini umuyoruz.” dedi.

“BİZİM İÇİN EN KIYMETLİ ŞEY, NATO’NUN BEŞİNCİ MADDESİ”

Kaikkonen, şu anda Finlandiya sonuna yönelik bir hücumun olmadığını lakin Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın Avrupa’daki güvenlik durumunu ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bakışını değiştirdiğini söyledi.

Birçok Avrupa ülkesinin Soğuk Savaş’tan sonra savunma bütçesinde kesinti yaptığını lakin Finlandiya’nın savunmaya ayırdığı bütçeyi önemsediğini söyleyen Kaikkonen, “Savunmamızı her vakit formda tuttuk. Bu Soğuk Savaş’tan sonra da böyleydi, artık de bu türlü. Görüyoruz ki gerçek politikayı izlemişiz.” diye konuştu.

Kaikkonen, “Şu anda 62 adet F-18 taarruz uçağımız var ve uygun durumdalar. Bir sorunumuz yok. Lakin bu on yılın sonunda (2030’da) kullanım müddetlerini tamamlanmış olacak, yerlerini yenilerinin alması gerekiyor. Bu yüzden 64 adet F-35 alma kararı aldık. Bunların bir kısmı 2025’te Finlandiya’ya gelmeye başlayacak. Uçakların tamamının gelmesi birkaç yıl alacak ve bu on yılın sonunda tüm filonun gelmesiyle eski uçaklarımızın yenileriyle değişimi tamamlanacak.” dedi.

“ÇÖZÜM BULMAYA HAZIRIZ”

Finlandiya’nın NATO’nun en kıymetli ortaklarından olduğunu ve savunma kapasitesi açısından İttifak’a üye olmaları halinde rastgele bir problemin yaşanmayacağını belirten Kaikkonen, NATO’ya üye olmanın ülkesine ne katacağına ait soruya, “Bu bizim için uzun vadeli, pahalı ve yararlı bir tahlil ve elbette, İttifak ailesinin bir kesimi olacağız. Mümkün NATO üyeliğimizde en çok ilgilendiğimiz ve bizim için en değerli şey, NATO’nun beşinci unsuru.” diye konuştu.

Kaikkonen, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine itirazı hakkındaki bir soruya ise NATO’nun açık kapı siyaseti izlediğini belirterek “Bu ayın sonunda Madrid’de düzenlenecek NATO Doruğu’ndan evvel bu bahsin tahlile kavuşturulmasını umuyorum. Elbette ne olacağını göreceğiz lakin mevcut duruma tahlil bulmaya hazırız.” karşılığını verdi.

TÜRKİYE, NATO İÇİNDE “TERÖRLE ÇABADA TAM UYUM” GEREKTİĞİNİ VURGULUYOR

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Finlandiya’nın en büyük gazetesi Helsingin Sanomat’a verdiği röportajda, NATO üyeliğinin bir hak değil ayrıcalık olduğunun altını çizmişti.

Altun, “NATO üyelerinin terörle gayret konusunda tam bir ahenk içinde çalışması gerektiği konularında mutabık kalmak durumundayız. Aksi takdirde Finlandiya’nın üyeliği hem Türkiye’nin güvenliğine hem de NATO’nun kurumsal kimliğine ziyan verebilir.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.