Evinizi Satmadan Önce Bu Haberi Mutlaka Okuyun! Bakan Yardımcısı Gürcan Duyurdu: 349 Bin Lira Para Cezası

Kiracı ve ev sahipleri arasında çıkan tartışmalar gün geçtikçe alevlenirken, bazı ev sahipleri evlerini ederinin çok üstünde satışa çıkararak piyasada manipülasyona neden oldu. Bu gidişata ‘dur’ demek için Ticaret Bakanlığı, harekete geçtiklerini duyurdu. 

Pandemi sonrasında yaşanan konut fiyatlarındaki artış ikinci el piyasasını da etkilemişti.

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu açıklamada bulundu.

Bakan Gürcan’ın açıklaması şöyle: ”İkinci el daireleri piyasa gerçekleri ile örtüşmeyen fiyatlarla ilana koyarak daire fiyatlarında köpük oluşturmaya çalışan spekülatörlere karşı mücadelemiz aralıksız devam ediyor! Bu kapsamda yapılan denetimler neticesinde ikinci el konut piyasasında fahiş fiyat uygulayarak spekülasyon yapan bir kişiye 349 bin TL idari para cezası uygulanmış olup, piyasa dengesini bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunanlara karşı idari yaptırımlar uygulanmaya devam edecektir.’Fahiş fiyat artışlarını önlemeye yönelik çalışmalarımızı etkin ve kararlı bir şekilde sürdüreceğiz.”

Ticaret Bakanlığı, ilan sitelerinde açık kimliğin gizlenerek ilan verilmesini engellemek amacıyla kişinin kendisine, eşine, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ait olmayan ya da sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmaz veya taşıtı ilana koyabilmesini yasaklama kararı almış ve konuya ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx