Ethereum Mucidi Şoke Etti: Bu Büyük Altcoin’i Eleştirdi!

Ethereum mucidi Vitalik Buterin, Ethereum topluluğunun XRP’yi desteklemesi gerekmediğini savunuyor. İşte detaylar…

Vitalik Buterin, Ethereum destekçilerinin XRP için bir

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin bugün bir tweet’te, Ethereum destekçilerinin XRP’yi desteklemek veya savunmak için konuşma zorunluluğu olmadığına inandığını belirtti. Ripple’ın Aralık 2020’de firmanın Ethereum’u SEC ile yasal savaşında nasıl adlandırdığını hatırlattı. O sırada Ripple, ETH’yi “Çin kontrollü” olarak adlandırmıştı. Bu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (FED)’nun XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia etmesiyle başlayan mahkeme sürecinde, diğer kripto para birimlerinden bahsederken dile getirildi.

Buterin, “XRP, bizi ‘Çin kontrolünde’ diyerek otobüsün altına atmaya çalıştığında, koruma hakkını zaten kaybetti” dedi. Buterin’in açıklamaları, belirli bölgelerdeki kripto vatandaşlarının bir yılda satın alabilecekleri kripto paraların değerini 30.000 dolar ile sınırlayan yeni Kanada kripto düzenlemelerinin ortaya çıkmasıyla geldi. Özellikle, bu yeni direktif Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin’i yukarıdaki kısıtlamanın dışında tuttu. Ancak Solana’yı kısıtlı bir kripto para birimi olarak adlandırdı.

Trustless kurucusu David Hoffman’ın yeni kuralına karşı protestolara yanıt veren Buterin, bilinen Ethereum destekçisini, sorun Ethereum için hiçbir risk oluşturmadığında bile diğer meşru kripto para birimleri olarak adlandırdığı şeyi desteklediği için övdü. Buterin, “Ethereum insanlarının, ETH’yi diğer meşru kripto para birimlerine göre ayrıcalıklı kılan düzenlemelere karşı çıktığını görmekten memnun oldum” dedi. Bununla birlikte Hoffman, söz konusu kısıtlı kripto para XRP olsaydı hiçbir şey söylemeyeceğini belirtti. Buterin şu anda tartışmalı ifadesiyle onu onaylıyor gibi görünüyordu.

XRP topluluğu bu konuya ne diyor?

Özellikle, Buterin’in açıklaması, birkaç etkili Ripple ve XRP topluluğu üyesinin yanıtlarıyla karşılandı. Örneğin, Ripple CTO’su David Schwartz, Ethereum’un, projeler anlatılarıyla aynı fikirde olmadığı için diğer projelere karşı hükümet eylemlerini onaylama alışkanlığı oluşturduğunu iddia etti. Ayrıca, o sırada Ripple’ın argümanının temelinin, çoğu Bitcoin ve Ethereum madencisinin Çin’de ikamet etmesi olduğunu belirtti. Çin politika kontrollerine tabi olarak madencileri şirket hissedarlarıyla karşılaştırmaya devam ettiler.

Öte yandan, Ripple Avukatı Jeremy Hogan, Buterin’in tweet’inden alıntı yaptı. Ethereum kurucusunun açıklamalarını bir mafyanınkiyle karşılaştırdı.  Bu arada, Ripple’ın SEC ile olan davasında XRP sahiplerini amicus curiae statüsünde temsil eden Avukat John Deaton, Buterin’in açıklamalarının XRP sahiplerine karşı duyarsız olduğunu kaydetti. Deaton’a göre, Ripple’a bağlı olmayan birkaç XRP sahibi firmayı tanımıyordu. Ancak “SEC’in aşırı eylemleri” nedeniyle birikimlerini kaybetti.

Ripple’ın SEC ile hukuki savaşı

SEC, Ripple’ı kayıtsız bir menkul kıymet olan XRP’yi satarak para toplamakla suçladı. Bu nedenle, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, Ripple 2020’den bu yana yasal bir savaşa soktu. Özellikle, firma davada önemli kazanımlar elde etti. Birçoğu Ripple için bir zafer bekliyor. Buna ek olarak, kripto topluluğundan önemli bir destek alırken, firma ile Ethereum topluluğu arasında kaybedilen bir sevgi yok gibi görünüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.