Erzincan’daki madene okkalı siyanür cezası! En üst hudut uygulandı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Erzincan’ın İliç ilçesinde etraf kirliliğine neden olan altın madeni işletmesine, 2872 sayılı ‘Çevre Kanunu’na nazaran, 16 milyon 441 bin TL olan en üst huduttan ceza uygulandığını duyurdu.

Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde, 2010 yılından itibaren altın çıkarılan Çöpler köyündeki Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafından işletilen madenindeki sızmadan ötürü İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunuldu

. İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ilçe jandarma komutanlığı tarafından oluşturulan bir grup, 22 Haziran 2022 günü bölgeye giderek gerekli araştırma ve incelemelerde bulundu.

NUMUNELER TOPLANDI

Erzincan’ın İliç ilçesinde etraf kirliliğine neden olan altın madeni işletmesine, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 2872 sayılı Etraf Kanunu’na istinaden “en üst sınır” olan 16 Milyon 441 Bin Türk Lirası idari para cezası uyguladı. Ayrıyeten kelam konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Etraf Kontrol grupları bölgede incelemelerde bulundu, gerekli tahlilleri yapmak üzere numuneler topladı.

“GÜVENLİ ALANA TAŞINDI”

Erzincan’ın İliç ilçesinin Çöpler köyünde 21.06.2022 tarihinde bir altın madeni işletmesinin Yığın Liç alanına ilişkin boru çizgilerinde yaşanan arıza sonrası meydana gelen etraf kirliliğinin akabinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği’ne bağlı Etraf Kontrol Takımları acilen bölgeye sevk edildi. Yapılan incelemede; boru çizgisinden kaynaklanan sızıntının tesis hudutlarının dışına taşarak eğimli toprakta aktığı, mevsim prestiji ile alt kotta bulunan dere yatağında rastgele bir su akışı bulunmadığı, münasebetiyle kuru dere yatağına ulaşan rastgele bir kirlilik olmadığı tespit edildi. Fakat kelam konusu tespitin tahlil raporları ile da teyit edilebilmesi emeliyle Etraf Laboratuvarı tarafından gerekli tahliller yapılmak üzere numuneler alındı. 

Boru sınırındaki solusyon ile kirlenen alanlara gerekli kimyasallar ile müdahale edilerek buradaki kontamine olmuş gereç toprak yüzeyden sıyırılarak inançlı alana taşındı. Temizleme çalışmalarının kâfi olup olmadığının tespiti için de 27 numune daha alındı. Çevre kirliliğine neden olan altın madenine “EN ÜST SINIR” olan 16 milyon 441 bin TL idari para cezası uygulanırken, ayrıyeten kelam konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunuldu.

Bakanlık yetkilileri, bölgede çevresel izleme çalışmalarının aralıksız olarak sürdürüleceğini, tahlil sonuçlarına nazaran ise gerek görülen alanlarda çevresel düzgünleştirme çalışmalarına devam edileceğini açıkladı.

KAYNAK: HABER7

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.