DSÖ’den Avrupa’ya yaz uyarısı: Covid-19 yüksek düzeylere çıkacak

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), son periyotta artan corona virüs olayları ile ilgili açıklamada bulundu.

DSÖ, Avrupa’nın bu yaz Covid-19’un ‘yüksek seviyelerini’ göreceğini söylerken, virüsün yayılmaya devam ettiği ve değişime uğradığı belirtildi.

DSÖ Avrupa bölge yöneticisi Hans Kluge verdiği demeçte, “Avrupa bölgesindeki ülkeler daha evvel uygulanan tedbirleri kaldırdığı için virüs yaz boyunca yüksek düzeylerde bulaşacak” dedi.

Dünya Sıhhat Örgütü yaptığı açıklamada, geçen ay hadiselerin üç katına çıkmasıyla ülkeleri virüsün yayılmasını izlemeye çağırdı.

“VİRÜS HALA YAYILIYOR, DEĞİŞİYOR, CAN ALIYOR”

Kluge, “Ülkeler onu aramayı bıraktı diye bu virüs ortadan kalkmayacak. Hala yayılıyor, hala değişiyor ve hala can alıyor” biçiminde konuştu.

Daha hafif lakin daha bulaşıcı Omicron alt varyantı BA.5’in kıtaya yayılmasıyla, DSÖ Avrupa bölgesindeki 53 ülkede, kuruluşun bilgilerine nazaran şu anda günde 500 binden az olay kaydediliyor.

DSÖ, Mayıs sonunda günde yaklaşık 150 binden fazla hadise kaydedildiğini kelamlarına ekledi.

Avusturya, Kıbrıs, Fransa, Almanya, Yunanistan, Lüksemburg ve Portekiz insidans oranlarının en yüksek olduğu ülkeler olurken, bölgedeki çabucak hemen tüm ülkelerde hadise artışları kaydedildi.

2020 YAZI DÜZEYLERİNE GERİLEDİ

Covid-19 nedeniyle kışın büyük kısmında günde yaklaşık 4 ila 5 bin kişinin hayatını kaybettiği Avrupa’da şu anda günde yaklaşık 500 can kaybı yaşandığı, bunun da 2020 yazındakiyle tıpkı düzeyde olduğu bildirildi.

DSÖ, ülkeleri teneffüs yolu semptomları yaşayan insanları tecrit etmeye, aşıları şimdiki tutmaya ve kalabalık yerlerde maske takmaya çağırdı.

Kluge ayrıyeten üye ülkeleri virüs için test yapmaya devam etmeye çağırırken, “Virüsü aramaya devam etmeliyiz zira bunu yapmamak, bizi bulaşma ve virüs evrimi kalıplarına karşı giderek daha fazla kör ediyor” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.