Diyarbakır’da bulunan 1700 yıllık amfora müzeye teslim edildi

Diyarbakır Surları’nın onarım çalışmalarında bulunan 1700 yıllık amfora (bir cins testi), Müze Müdürlüğü’ne teslim edildi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, çok sayıda medeniyete konut sahipliği yapan ve UNESCO tarafından 2015’te Dünya Kültür Mirası olarak tescillenen Diyarbakır Surları’nın eski ihtişamına kavuşması için ‘Surlarda Diriliş’ mottosuyla başlattığı onarım çalışmalarını sürdürüyor.

BÖLGEDE BİRİNCİ SEFER GÖRÜLDÜ

Diyarbakır Müze Müdürlüğü ile yapılan çalışmalardaki arkeolojik hafriyatlarda, yapılış biçimi ve üzerindeki motiflerden yola çıkarak Milattan Sonra 330’lu yıllara tarihlenen 1700 yıllık amfora gün yüzüne çıkarıldı.

Bölgede birinci defa görüldüğü için değer arz eden zeytinyağı yahut şarap nakliyatında kullanılan sivri tabanlı amforanın Geç Roma- Erken Bizans Dönemi’ne ilişkin olduğu bedellendiriliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Lideri Mehmet Karaaslan, amforanın Müze Müdürlüğü’ne teslim edildiğini söyledi.

Karaaslan, şunları söyledi:

“Amfora bölgede birinci kere bulundu. 71 ve 72’nci burçlar ortasında yapılan hafriyat çalışmalarında Romanın son periyodu, Bizans’ın genç devrine ilişkin olduğu düşünülen 1700 yıllık bir amfora görüldü. Amfora dediğimiz şey, o periyot zeytinyağı, tahıl ve şarap üzere eserlerin depolandığı testi formunda bir eserdir. Tarih için kıymetli bir kalıntıdır. Bulunduktan sonra arkeologlarımız tarafından titiz bir formda ortaya çıkarılmış ve Müze Müdürlüğü’ne teslim edilmiştir.”

“Büyükşehir belediyesi olarak emelimiz Diyarbakır Surları’nın tamamının onarımını yapmak. Bu etapta 2022 yılının sonuna kadar ayakta bulunan 98 tane burcun 49 adedinin onarımını yapmayı düşünüyoruz. Çok yakın bir devirde 12 tane burcumuzun daha ihalesine çıkacağız. 2024 yılına kadar onarım çalışmalarını devam ettirip bunu gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz.” (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.