Denizcilikte hurda teşvikinin kapsamı genişletildi

Artık daha fazla gemi için hurdaya ayıldıktan sonra yenisinin yapılmasına imkan tanındı. Teşvikten yararlanacak yıllık gemi sayısı ve takviye ölçüsü da artırıldı.

Hurdaya ayrılan Türk bayraklı gemilerin yerine yenisinin yapılması için verilen takviyeden yararlanabilmenin alt hududu düşürülürken, kabotajda yolcu ve araç taşıyan gemi işletmecilerin de takviyeden yararlanması amaçlandı.

Yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan “Hurdaya Ayrılan Türk Bayraklı Gemilerin Yerlerine Yeni Gemi İnşa Edilmesinin Teşvikine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

AA’nın haberine nazaran, yönetmelik, ticari yük nakliyeciliğinde kullanılan gemilerden hurdaya ayrılanların yerine inşa edilecek yeni gemilere verilecek teşvikin tarz ve asıllarını düzenliyor.

Kabotajda yolcu ve araç taşıyan gemi işletmecileri de dayanaktan yararlanacak

Yapılan düzenlemeye nazaran, kabotajda yolcu ve araç taşıyan gemi işletmecilerinin de takviyeden yararlanabilmesi hedefiyle hurdaya verilecek gemi tonajının alt sonu 50 GT (Gros Tonaj) düşürüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.