Bursa’daki canlı bomba saldırısına ait davada karar açıklandı

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, haklarında verilen karar Yargıtay tarafından bozulan ve evrakları birleşme talebiyle mahkemeye gönderilen tutuklu sanıklardan Emine Kızıl, cezaevinden Ses ve Manzara Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Öteki tutuklu sanıklar Ümmü Gülsün Meşe ve Mithat Tunç ile sanık avukatları da mahkeme salonunda hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, evvelki celse verdiği mütalaasını tekrarladı.

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan Emine Kızıl, olayı gerçekleştirmediğini ve örgütle bağının olmadığını ileri sürdü.

Ziyanlı bir şey taşımadığını ve kaçma teşebbüsünde olmadığını lisana getiren sanık, “Bir fail olarak yargılanmak istemiyorum. Bir fail olarak muamele görmek istemiyorum. Olmayan bir şeyi söyleme talihim yok. Hayatım kelam hususudur. Lehime olan konuların görülmesini talep ediyorum” dedi.

Olayla bir ilgisi olmadığını öne süren sanık Mithat Tunç da “O periyot üniversite bitirmeye bir hafta kalmıştı. Nişanlıydım, o yaz evlenecektim. KPSS’ye hazırlanıyordum. Bu türlü bir olay içerisinde olmam kelam konusu değil. Hatice isimli bir bayandan bahsedilmiş. Daha evvel onun yanında kalacakken herhalde kabul etmemiş, uygun görülmemiş yahut kendisi müsait değilmiş. Sonrasında bana telefon açılmış. Neden bu kişinin sözü alınmadı sormak istiyorum. Ben olayın mağduruyum. Yıllardır bu mağduriyeti çekiyorum. Tahliyemi talep ediyorum” formunda savunma yaptı.

Ümmü Gülsün Meşe ise rastgele bir örgütle ilgisinin olmadığını ve bu olaya bilinçsiz biçimde dahil edildiğini anlattı.

Tasvip etmediği fikir sistemiyle yargılanmanın çok ağır olduğunu belirten sanık Meşe, “Ben bilmeden kullanılmamın bedelini ziyadesiyle ödedim. Bugün karşınızda nitekim bir şeylere dayanabilmem için adaletten öbür inancım kalmadı. İnandığım için buradayım. Telafisi olmayan şeyler yaşadım. Masumiyetimin anlaşılmasını istiyorum” tabirlerini kullandı.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Emine Kızıl’a, ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma‘ ile olayda yaralanan 2 kişi için ‘Tasarlayarak ve bomba kullanmak suretiyle taammüden öldürmeye teşebbüs’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve 30 yıl mahpus cezası verdi.

Heyet, Ümmü Gülsün Meşe’ye de ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma‘ kabahatinden müebbet, olayda yaralanan 2 kişi için ‘Tasarlayarak ve bomba kullanmak suretiyle taammüden öldürmeye teşebbüs‘ cürmü ile ‘Tehlikeli hususların müsaadesiz olarak bulundurulması yahut el değiştirmesi‘ cürümlerinden 31 yıl 11 ay 10 gün mahpus cezası ile 27 bin 760 lira para cezasına çarptırdı.

Sanıklardan Mithat Tunç ise ‘Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma‘ kabahatinden 8 yıl 9 ay mahpus cezası aldı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Tarihi Ulu Cami’nin batı girişi kısmında, 27 Nisan 2016’da ‘Sultan Yıldız‘ ismine düzenlenmiş düzmece kimlik kullanan Eser Çali isimli terörist, üzerindeki bomba düzeneğini patlatmıştı. Olayda terörist ölmüş, civardaki 13 vatandaş yaralanmıştı.

Teröristin örgüt kontaklarının ortaya çıkarılması maksadıyla başlatılan soruşturma kapsamında Bursa, Mardin, Şanlıurfa, İzmir, İstanbul ve Afyonkarahisar’da 17 kişi gözaltına alınmıştı. Şüphelilerden 11’i, savcılıktaki sorgularının akabinde salıverilmiş, Emine ve kardeşi Tuba Kızıl ile Ümmü Gülsün Meşe, Zekiye Zarka, Mithat Tunç ve İsa Casim sevk edildikleri hakimlikçe tutuklanmıştı.

İddianamede teröristin, silahlı terör örgütü PKK/KCK’nın, metropollerde canlı bomba biçimi aksiyonlarda bulunan TAK yapılanmasının talimatları doğrultusunda saldırıyı gerçekleştirdiği, sanıklardan Emine Kızıl’ın da canlı bomba aksiyonu için Mardin’in Kızıltepe ilçesine giderek kendisine teslim edilen patlayıcı maddeyi paketleyip valiz içinde Afyonkarahisar’a getirdiği, akabinde bunun Bursa’daki taarruzda kullanıldığı aktarılmıştı. Ümmü Gülsün Meşe ve Mithat Tunç’un ise patlayıcının teröriste ulaştırılmasına ve Bursa’da saklanmasına yardımcı oldukları tabir edilmişti.

Sanıklardan Zarka birinci celsede, Tuba Kızıl ile İsa Casım ise sonraki duruşmalarda tutuksuz yargılanmak üzere özgür bırakılmıştı.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinde “Silahlı terör örgütüne üye olma“, “Silahlı terör örgütlerine silah sağlama“, “Tasarlayarak öldürmeye teşebbüs“, “Mala ziyan verme” ve “İbadethanelere ve mezarlıklara ziyan verme” cürümlerinden yargılanan tutuklu sanıklardan Emine Kızıl, ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 77 yıl 1 ay mahpus cezası ile 33 bin 320 lira para cezası, Ümmü Gülsün Meşe, ağırlaştırılmış müebbet ve toplamda 57 yıl 6 ay 15 gün mahpus cezası ile 760 lira para cezası, Mithat Tunç da 8 yıl 9 ay mahpus cezasına mahkum edilmişti. Tutuksuz yargılanan 3 sanığın beraatine, firari sanığın belgesinin ayrılmasına karar verilmişti.

İstinaf talebinin akabinde Yargıtay 3. Ceza Dairesinin kararı ile sanıklar hakkında “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” hatasından adabına uygun olarak açılmış dava olmadığından Cumhuriyet Başsavcılığına bildirilerek dava açılmasının temin edilmesi isteminde bulunulmuştu.

Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinin müzekkeresi ile sanıklar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına kabahat duyurusunda bulunulması üzerine Başsavcılık, “Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak” hatasından birleştirme talepli dava açmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.