Balık sezonunda sona yaklaşıldı, tezgahlar mezgit ve istavrite kaldı

Sezon başında palamudun bol miktarda avlanmasının ardından, hamsi de bir süre hem balıkçıların hem de yurttaşların yüzünü güldürdü. Sezonun ortalarında ince olmasıyla dikkat çeken hamsi avcılığına yasak getirilmesinin ardından tezgahlarda trol ve dip avcılığından yakalanan mezgit ve istavrit satılıyor.

Çinekop avcılığının halen devam ettiğini kaydeden Gündoğdu, “Bunlar troller ve dip avcılığından geliyorlar, şu anda tezgahlarımızda halkımızın yiyeceği balıkları buluyoruz. Levrek, somon, çipurayı da yöremizde bulunan kafeslerimizden tedarik ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hamsi olmamasına rağmen tezgahların neşeli olduğunu söyleyen balıkçı Erdoğan Doğan, “Hamsi haricinde istavrit, mezgit, çinekop, zargana, barbunya, levrek, somon, çipura, izmarit mevcut. Mezgit 50 TL, istavrit 50-60 TL, çinekop 150 TL, somon 70 TL, levrek 150-175 TL. Balık bulunuyor ama vatandaşa biraz pahalı geliyor. Yine de vatandaşımız alıyor. 1 ay sonra yasaklar gelecek, ondan sonra dip avcılığı başlar. Denizin bereketi bitmez” ifadelerini kullandı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir