Akdeniz’de müsilaj raporu: Antalya kıyıları ve iç sular pak

Akdeniz Üniversitesi (AÜ), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Su ve Atıksu Arıtma (ASAT) Genel Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü, AÜ Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun ve Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu’nun başkanlık ettiği proje, geçen yıl Haziran ayında başladı. Marmara ve Ege denizlerindeki müsilajın Antalya Körfezi’nde olup olmadığının tespiti için 15 kişilik uzman grup, yıl boyunca periyodik olarak denizden ve kıyılardan örnek alıp inceledi. Vakit zaman dalış yapıp, tabanda de incelemelerde bulunan takım, Akdeniz’e dökülen akarsulardan da örnekler aldı. Antalya’nın 19 ilçesinden denize kıyısı olanlardan denizden, akarsu bulunanlardan ise akarsulardan alınan örneklerin incelemesi, lisanslı laboratuvarlarda yapıldı.

‘MÜSİLAJ YOK, DENİZE RAHATLIKLA GİRİLEBİLİR’

Haziran ayında yılını dolduracak çalışmanın birinci raporu tamamlandı. Her yıl milyonlarca tatilcinin kıyılarında ve koylarında denize girdiği Antalya’nın müsilaj tehlikesi yaşamadığı belirlendi. AÜ Su Eserleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jale Korun, raporla ilgili açıklamasında, kentin denizinin pak olduğunu söyleyerek, “Sahiller, iç sular ve akarsulardan örnekler aldık. İnceledik. Suyun fiziki ve kimyasal durumunu tespit ettik, raporladık. Grubumuz raporları kıymetlendirdi. Müsilaj olma ihtimali var mı diye değerlendirdik. Bir eza yok. Müsilaj ve kirlilik sıkıntımız yok. Tatilciler gönül rahatlığıyla denize girebilir ki giriyorlar da” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu da su ve denizin pak olduğunu lakin bu durumun rahatlık vermemesi gerektiğini belirtip, dikkatli olunarak mevcut durumun korunabileceğini söyledi. 

KAYNAK: DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.