ABD’yi sarsan okul saldırısının akabinde silah lobisi toplandı

ABD, Teksas eyaletinde 21 kişinin hayatını kaybettiği ilkokul saldırısının şokunu yaşarken tenkitlerin amacındaki silah lobisi birebir eyalette gövde gösterisi yaptı. Aktiflikte konuşan eski ABD Lideri Donald Trump, ataklara karşı tahlilin daha fazla silahlanma olduğunu söyledi.

ABD’yi sarsan kanlı ilkokul saldırısı ülkede silah terslerinin seslerini yükseltmesine yol açarken ülkenin en büyük silah lobisi Ulusal Silah Birliği (NRA), Teksas’ın Houston kentinde yıllık kongresine dün başladı.

Silahlanma yanlılarının gövde gösterisi olan aktiflikte dün eski ABD Lideri Donald Trump konuştu. Silah denetiminin artırılmasına karşı çıkan Trump, tersine öğretmenleri silahlandırmanın en düzgün tahlil olduğunu savunarak “Şeytanın varlığı, yasal niteliğe sahip vatandaşları silahlandırmak için en düzgün neden” dedi.

Trump, daha fazla silahlanmayı savundu.

NRA, 21 kişinin öldüğü atak sonrasında tıpkı eyalette 3 gün sürecek yıllık kongresini iptal etmemekle eleştiriliyor. Polis, aktifliğin düzenlendiği merkez etrafında düzenlenen protestolara karşı ağır güvenlik tedbirleri aldı. Tenkitler nedeniyle birtakım isimler kongreye katılmaktan vazgeçtiklerini açıkladı.

Silah tersleri kongreyi protesto etti.

BIDEN, SİLAH LOBİSİNİ SUÇLAMIŞTI

Lider Joe Biden ve Kongre’deki Demokratlar, akın sonrasında daha katı silah kanunları için davetlerini artırdı. Biden, akından silah lobisini sorumlu tutarak “18 yaşında bir çocuğun silah dükkanına girip iki akın silahı alması tam manasıyla yanlış bir olay. Ülke olarak şunu sormalıyız: İlah aşkına, ne vakit silah lobisine karşı ayağa kalkacağız” demişti.

18 yaşındaki saldırgan, silahları 18. yaş gününde almıştı.

Silahlanmanın çok yaygın olduğu ABD’de çok sayıda silahlı taarruz yaşanmasına karşın silah lobisi büyük güce sahip.

POLİS GEÇ MÜDAHALE ETTİ

Teksas’ın Uvalde kasabasındaki Robb İlkokulu’nda yaşları 7 ile 11 ortasında değişen 19 öğrenci ve 2 öğretmeni öldüren 18 yaşındaki saldırgan Salvador Ramos, okulu kuşatan güvenlik güçleri tarafından vurularak öldürülmüştü. Tenkitlerin gayesindeki polisten, saldırgana vaktinde müdahale edilmemesinin “yanlış bir karar” olduğu itirafı geldi.

Teksas Halk Güvenliği Departmanı Yöneticisi Steven McCraw, düzenlediği basın toplantısında, polisin ataktan bir saat sonra okula girmesiyle ilgili tenkitlere cevap vererek olay yerindeki güvenlik vazifelilerinin “çocukların tehlikede olmadığını” düşündüğünü söyledi.
McCraw, yaklaşık bir saat boyunca polislerin saldırgana müdahale etmek yerine özel timlerin gelmesini beklediğini kaydetti.

bolu escort

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.