ABD’li yetkililer, “SDG lideri Kobani dron saldırısıyla hedef alındı” dedi; SDG yalanladı

T24 Dış Haberler

Suriye Demokratik Güçleri Genel Komutanı Mazlum Kobani’ye suikast girişiminde bulunulduğu iddia edildi. 

Wall Street Journal’in konuşan ABD’li yetkililer, cuma günü Irak’ın kuzeyinde Kobani’nin bir dron saldırısının hedefi olduğunu belirtti. 

Saldırı anında SDG komutanının yanında üç ABD ordu personeli de olduğu, ancak can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

ABD Merkez Komutası Sözcüsü Joe Buccino, WSJ’ye yaptığı açıklamada, “Irak Kürdistanı’ndaki Süleymaniye’de bir konvoya saldırı olduğunu doğrulayabilirim. Bu konvoyda ABD ordu personeli de vardı. Can kaybı yaşanmadı” dedi.

WSJ, bazı Batılı yetkililerin Kobani’ye yönelik saldırının arkasında Türkiye’nin olduğundan şüphelendiğini aktardı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi(IKBY) Dış Medya İlişkileri Direktörü Lawk Ghafuri, Süleymaniye havalimanı yakınlarında bir patlama geldiğini doğrularken kimin sorumlu olabileceği ile ilgili bir bilgi paylaşmadı. 

CENTCOM da IKBY de saldırıyı soruşturduklarını belirtti.

Öte yandan SDG’den yapılan açıklamada, “Genel Komutanımız Mazlum Abdi’nin Süleymaniye’de hedef alındığına yönelik tüm haberler gerçekdışıdır. Genel komutanımız görevinin başındadır. Bu tür haberler, Kürdistan Bölgesi’ndeki bazı güçlere karşı siyasi şantaj amacı taşımaktadır” ifadelerine yer verildi. WSJ’ye konuşan kaynaklar Kobani’yi gündem getirse de, CENTCOM’un açıklamasında da direkt olarak SDG komutanının ismi kullanılmadı.

Türkiye’nin PKK’nın uzantısı bir terör örgütü kabul ettiği SDG, ABD’nin Suriye’deki en önemli partnerlerinden biri. Taraflar arası yakın ilişki, sıklıkla Ankara’nın tepkisini çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir