ABD’de bebek maması problemi: Biden, Savunma Üretim Maddesi’ni yürürlüğe koydu

EPA

ABD Lideri Joe Biden, ülkede bebek maması meşakkatini gidermek gayesiyle Savunma Üretim Maddesi’ni yürürlüğe koydu.

Bu, tedarikçilerin başka müşterilerden evvel bebek maması fabrikalarına kaynak sağlamaya öncelik vermeleri manasına geliyor.

Biden, “Ülke genelinde ebeveynlerin bebeklerine verecek kâfi mamayı bulma konusunda telaşlı olduklarını biliyorum” dedi.

ABD’de 1950’de yürürlüğe giren Savunma Üretim Yasası, Lidere, halkın savunmasında gereksinim duyulan eserler için şirketlerden, kontrat imzalamalarını yahut siparişleri tedarik etmelerini isteme yetkisi veriyor.

Yasa ABD Lideri’ne gerektiğinde, fahiş fiyat uygulanmaması için kontrol yetkisi de veriyor.

Biden, Savunma Üretim Maddesi’ni 2021’de Covid-19 aşısının ülke çapında dağıtımı için de uygulamaya sokmuştu.

Eski Lider Donald Trump ise pandemi sürecinde tıbbi gereç üretimini hızlandırma davetinde bulundu.

Biden ayrıyeten, diğer ülkelerde üretilen ve ABD standartlarına uygun bebek mamalarını Savunma Bakanlığı uçaklarıyla ülkeye taşımak için de bir operasyon başlattığını duyurdu.

Covid krizi ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle tedarik zincirinde aksamalar mama ıstırabına katkıda bulunurken, Abbott Nutrition’ın ürettiği mamaları kullanan bebeklerde hastalık hadiselerinin bildirilmesiyle başlayan eser toplatmalarla Şubat ayında kriz noktasına vardı.

ABD Temsilciler Meclisi, düşük gelirli ailelerin bebek maması almasına yardımcı olmak gayesiyle iki yasa tasarısını onaylamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.